Nemrég történt
Művészetek napja
A Művészetek napja alkalmából 2024. június 26-án, vasárnap délután az egri Új Akropoliszban fuvolajátékkal fűszerezett történetmesélést tartottak Ibsen Peer Gynt című műve alapján. A program az Új Akropolisz Filozófiai Iskola nemzetközi projektjének részeként, a művészetek, a kultúra közösségépítő, összetartást ébresztő erejét hirdette. A kulturális és művészeti esemény és a nemzetközi kezdeményezés mottója: „Ezer úton egyfelé”.
Ibsen Peer Gynt című műve számos filozófiai gondolatot felvet. 2024 júniusának derekán egy kalandvágyó fiatalember önmagát kereső, mozgalmas életútját mesélték el az Új Akropolisz egri központjában. A történet egyes epizódjai között élőzene adott lehetőséget a résztvevőknek arra, hogy az elhangzottakon elmerenghessenek, és akár magukra is vonatkoztathassák. Vannak ugyanis döntéseink, amelyeket pillanatnyi vágyak vezetnek, vannak helyzetek, amelyeket az értelem és a mélyebb érzelem. A legszebb pillanatokban pedig tudjuk, kik vagyunk, és emberhez méltó életet élünk. Grieg zeneművének bizonyos részleteit három fuvolára írta át három fiatal fuvolatanárnő, Bodnár Angéla, Kovács Kinga Jusztina, Ferencné Kerekes Eliza, azaz az Írisz fuvolatrió.
Ki vagyok én és ki lehetek?
A Műterem kávézó 2024. augusztusi FILO-Café estjén négy görög istennővel ismerkedhettek meg az érdeklődők: Aphroditéval, Athénével, Hérával és Démétérrel. Az esemény egyre több visszatérő résztvevőt és számos új arcot is vonzott. Az előadó Apáti János, az Új Akropolisz Filozófiai Iskola instruktora Laura Winckler: A nő, istennők leánya – A nő rejtett arcai című könyve alapján mutatta be a négy női archetípust.
Az említett istennők különböző képességeket és tulajdonságokat testesítenek meg. A teljesség igénye nélkül Aphrodité például a vonzerőt, a feltétel nélküli szeretet képviseli, a művészetek pártfogója. Athéné a bölcsesség és belső harc istennője, az igazság védelmezője, és a józan ész ékes megtestesítője. Héra, a házasság és a család oltalmazója, az eskü őrzője, Zeusz felesége. Démétér pedig a termékenység és az életerő, az éltetés istennője.
„Ezer úton egyfelé”
Az Új Akropolisz nemzetközi projektjének, a Művészetek napja megünneplésének mottója idén „Ezer úton egyfelé”, amely megmutatja, milyen formai gazdagságon és sokszínűségen keresztül tarthatunk az egység felé. A veszprémi filiál ezt a gondolatot kibontva a Ruttner Kávézóban tartott workshopját a szimbólumok köré építette fel.
Három különböző kultúrához köthető szimbólumot választottak ki, amelyek mindegyike ősidők óta, más-más formában az ember szellemi fejlődését jelképezi. A szkarabeusz egyiptomi eredetű, a kétélű bárd a mükénéi-görög kultúrából, a fehér lótusz pedig az indiai kultúrából származik.
Faültetés a Füredi-dombon, Veszprémben
A veszprémi Új Akropolisz gyakorlati filozófia kurzusának résztvevői 2024. március 10-én, délelőtt fákat ültettek a Kalmár tér mögötti zöldterületen. Az akciót a helyi önkormányzati képviselője is támogatta, aki ugyancsak részt vett a munkában. Így összesen 13 önkéntes vállalkozott arra, hogy árnyat és szépséget adó fákkal gazdagítsa a lakóövezetet.
Bevezetésként pár szó esett az önkéntességről mint a filozófia gyakorlati alkalmazásáról és a közös jó célért való együttműködés fontosságáról, majd hamar előkerültek a szerszámok. A csapat munkához látott, és elkezdődött a csákányozás, ásás, lapátolás, kapálás. Miután elkészültek a gödrök, a törökmogyorófa, a japán cseresznyefák és a juharfák a földbe kerültek, és némi iszapolás után bőven kaptak éltető vizet is.
Az újonnan ültetett fák mellett három tavaly kihelyezett fácska új földtányért kapott. A munka végeztével a résztvevők a közeli padokon piknikeztek, beszélgettek és együtt örültek annak, hogy egy kicsit szebbé tették a várost, amelyben élnek, és önmaguk is nemesedtek a közös munkának köszönhetően.
Ezer úton egyfelé – utazás a zene szárnyán
2024 júniusának derekán A művészetek hete programsorozat záróakkordjaként Ezer úton egyfelé – Mesés tájaktól Magyarországig a zene hangjain címmel rendeztek marimbakoncerttel egybekötött táncházat az Új Akropolisz Filozófiai Iskola Központjában.
Az est nyitányaként Juhász Balázs zenész bemutatta fő hangszerét, a marimbát, amelyen szerinte minden zene eljátszható. Az afroamerikai eredetű ütőshangszer a xilofon egyik méretes fajtája, amelynek hossza hangterjedelmétől függően 1,8 és a 2,5 méter között van, súlya pedig elérheti a 120 kilogrammot. A művész a zenejáték színesítésének kedvéért a marimba pengő-rezgő hanglapjainak rezonálását többféle ütős és dallamhangszerrel egészítette ki.
Kalandozás a mesék rejtett világába
A varázsmesék valósága: összekötni az eget és a földet címmel tartott előadást az Új Akropolisz Filozófiai Iskola tagja, Apáti János a budapesti Műterem kávézóban. A május tizenhetedikén tartott eseményen az előadó a népmesék világába kalauzolta el a jelenlévőket.
Minden nemzetnek, kultúrának megvannak a saját meséi, amelyek régi tanításokat, tapasztalatokat ölelnek fel. A történetek hősei és a próbatételek sorozatai mind-mind a lelki fejlődésünket szolgálják, amennyiben képesek vagyunk jelentésüket saját magunkra vetíteni.
Közös erővel a Gellért-hegyért
Az Új Akropolisz Filozófiai Iskola – a Főkerttel és a Gellérthegyi Lakók Érdekvédelmi Egyesületével összefogásban – 2024. április 20-án ismét megrendezte Föld napi akcióját. A több mint húsz esztendeje minden tavasszal életre hívott esemény célja egyrészt évről évre a Gellért-hegy megtisztítása, szépítése, másrészt figyelemfelhívás a környezetünk és bolygónk védelmére. A program szervesen illeszkedik az Új Akropolisz azon törekvései közé, hogy önkéntesei az elméleti tudáson túlmutatóan a gyakorlatba is átültethessék a filozófiai értékeket, és hogy azt is megtapasztalhassák, milyen fontos és felemelő a közös célokért aktívan cselekedni.
Mája játékai – avagy az illúziók világában
A Műterem Kávézóban, a FiloCafé eseménysorozat újabb alkalmán, 2024. március 14-én este kíváncsi érdeklődők gyűltek össze, hogy bepillantást nyerhessenek Mája, a káprázat indiai istennőjének játékaiba.
A rövid felvezetést követő kerekasztalbeszélgetések apropóját Delia Steinberg Guzmán Mája játékai című, közelmúltban megjelent második kiadása adta. De ki is ez a titokzatos istennő? A keleti istenek között magát az illúziót jelenti, amely átszövi életünket, ott van mindenhol, mindenkor, mindenben. Világunk kettős természetét igyekszik számunkra megmutatni, amely látható és láthatatlan részből áll. Bennünket, embereket, akik olykor nehezen tudunk a dolgok mögé látni, összeköt a lényeggel. Minden mögött, amit ismerünk, létezik egy még lényegibb világ.
A filozófia szellemi gyakorlatai
Az UNESCO által kezdeményezett A filozófia világnapja alkalmából a veszprémi Új Akropolisz „A filozófia szellemi gyakorlatai” címmel tartott előadást, beszélgetést és gyakorlatokat a Ruttner-házban.
Az Új Akropolisz Filozófiai Iskola minden év novemberében világszerte filozófiai beszélgetésekkel, előadásokkal, workshopokkal csatlakozik az UNESCO kezdeményezéséhez. Az idei veszprémi programnak a nemrég megújult és megszépült Ruttner-ház kávézója adott otthont, amely hangulatos helyszínnel és meleg italokkal várta a gyakorlati filozófia iránt érdeklődőket.
A reneszánsz filozófiája – „A Lélek újjászületésének szimbóluma”
Varsóban előadást szerveztek a reneszánsz filozófiájáról, „A Lélek újjászületésének szimbóluma” címmel. Az előadó bemutatta a korszak négy kiemelkedő alakját (Giovanni Pico della Mirandola, Leonardo da Vinci, Paracelsus, Giordano Bruno) és jelentős eszméiket az emberi méltóságról, a művészetről és a szépségről, a jó és az igazság értékéről.
Workshop az újrahasznosításról
Az újrahasznosításról szóló műhelymunkán szóba került a hulladékok osztályozásának módszere, valamint a 3R jelentősége (Reduce, Recycle and Reuse = csökkentés, újrahasznosítás és újrafelhasználás).
Látogatás Epidaurosz régészeti lelőhelyén
Az Új Akropolisz attikai tagjai és barátaik ellátogattak Epidaurosz régészeti lelőhelyére. Tárlatvezetéssel megtekintették az Aszklépiosz-szentélyt, amelyet a hely központjaként tartanak számon, és amelynek köszönhetően a híres, mindmáig működő színház is megépülhetett a Kr. e. 4. században.
Kar- és „szívizom” együtt erősödik
Az Új Akropolisz Filozófiai Iskola egri önkéntesei rendszeresen szerveznek szociális akciókat, amelyekkel a lehetőségeikhez mérten idős vagy nehéz helyzetben élő embertársaink életén igyekeznek javítani. Legyen szó kétkezi munkáról, bevásárlásról vagy tartósélelmiszer-gyűjtésről, a filozófusok önkéntes munkával megteszik másokért, ami tőlük telik. 2024-ben eddig mint 14 m3 fát vágtak fel és szállítottak el három házhoz, és egy korábban hajléktalan párnak is segítettek beköltözni új otthonukba.
Tv-interjú Dancs Tamással, az Új Akropolisz Filozófiai Iskola pécsi vezetőjével
2022. május 20-án Gerner András készített interjút Dancs Tamással, a Pécsi Tv Közterület című műsorában.
A beszélgetés apropóját a Föld Napja kapcsán rendezett környezetvédelmi akció adta, melyen az Új Akropolisz Filozófiai Iskola pécsi tagjai ökológiai témájú előadást tartottak. Hogy az elmélet mindjárt gyakorlattá válhasson, délután közösen megtisztították a Dömör-Kapunál lévő természetvédelmi területet.
Cicamenhely felújítása
Az Új Akropolisz cartagói önkéntesei egyesítették erőiket, hogy felújítsák a Catrix macskamentőotthon épületeit. A szükséges anyagi forrást a szervezők jótékonysági koncerten gyűjtötték össze.
Ember és árnyék
Új Akropoliszban, Szlovákiában hétvégi szemináriumot szerveztek, melynek hívószava így hangzott: „Árnyék” – C. G. Jung svájci pszichiáter is így nevezte el az általa leírt egyik archetípust. Jung és a téma más szakértői számos lehetőséget kínálnak arra, hogy felfedjük és fokozatosan feldolgozzuk pszichés világunk árnyait.
A boldogság nyomában különböző filozófiai iskolák tanai alapján
Manapság a boldogság kiváltképpen foglalkoztatja az embereket. De valójában minden korban és a világon bárhol ez volt az ember nagy célja. Az Új Akropolisz castellóni központjában a filozófia világnapja tiszteletére rendezett ünnepségek részeként éppen ezért a boldogságról tartottak beszélgetést.
Filozófiai konferencia
A magyarországi Új Akropolisz Filozófiai Iskola 2024. február 17-én egész napos, országos filozófiai konferenciát tartott a Szimbólumokról. A rendezvény apropóját az Új Akropolisz nemzetközi szervezet éves skolasztikus témakiírása adta, amellyel az iskola minden tagországában támogatja a filozófiai kutatást, a különböző kultúrák jelképeinek összehasonlító tanulmányozását.
Délelőtt 14 előadó foglalta össze 7-7 percben a kutatása főbb pontjait, délután pedig két körben választhatott a hét városból érkezett több mint 100 fős hallgatóság, hogy melyik témában szeretne műhelymunkában más érdeklődőkkel együtt alaposabban elmélyedni: kérdéseket feltenni és megfogalmazni meglátásait.
Egyiptom titkai – A nagy utazás téren és időn át
2023 március 1-jén „Egyiptom titkai – A nagy utazás téren és időn át" címmel előadást tartottunk az Agóra Veszprém Kulturális Központban. A rendezvényen a veszprémi Új Akropolisz két előadója, Dr. Nagy Alinda és Klatsmányi Péter az ókori Egyiptom rejtélyes világába kalauzolta el a hallgatóságot.
Az egyiptomi kultúra iránt olyan élénk érdeklődés mutatkozott, a téma olyannyira vonzó volt, hogy a terem zsúfolásig megtelt, plusz székekre volt szükség, hogy a több mint 50 érdeklődő beférjen.
Halogatásból kezdeményezés
A „Hogyan evezzünk korunk tajtékos vizein” című workshop az életünk dolgaival kapcsolatos halogatással foglalkozott. Az előadók feltárták a halogatás lehetséges okait, és annak a módját, hogyan tehetünk hathatósan ellene.
„Mi minden fér el egy cipősdobozban?”
Az önkéntesek nemzetközi napja alkalmából Montenegróban az Új Akropolisz önkéntesei immár ötödik éve szervezték meg a „Mi fér bele egy cipősdobozba?” című humanitárius akciót. Az akción élelmiszereket és játékokat gyűjtöttek, amelyeket aztán cipősdobozokba csomagoltak.
Harmónia egy jobb világért
Heraklionban már kilencedik alkalommal rendezték meg az „Unplugged Challenge” zenei versenyt, ezúttal a „Harmóniára hangolódás egy jobb világért” hívószóval. A zene képes ihletet gyújtani és megerősíteni az egységet az emberek között.
Egy csillagos éjszaka
A São José dos Pinhais-i Új Akropolisz tagjai és barátai lehetőséget kaptak arra, hogy többet megtudjanak a csillagokról a Curitiba-i Állami Főiskola Planetáriumában, ahol részt vehettek egy előadáson is a sötét anyagról. Ezután a csoport ellátogatott a szomszédos Campo Magro városának Csillagászati Obszervatóriumába.
Tisztelgés a filozófia világnapja előtt: A szimbólumok nyelve
A görög Új Akropolisz tagjai Filozófia Világnapja alkalmából Athén történelmi belvárosában interaktív eseményt tartottak, melynek témája a szimbólumok nyelve volt. Fogták a szerszámaikat, a krétát és a jókedvüket, és nekiláttak.
Humanitárius segítségnyújtás az olajszennyezés által érintett kisvállalkozásoknak
Az új Akropolisz Peru önkéntesei élelmiszerek és alapvető használati tárgyak adományozásával humanitárius segítséget nyújtottak az olajszennyezés által érintett kisvállalkozásoknak. Ez a kampány 71 családot támogatott a limai Ventanilla Playa Bahia Blanca közösségében.