Héjja Edit

Mit tanít: Pszichológia, Erkölcsfilozófia
Végzettsége: tanító, újságíró
Foglalkozása: olvasószerkesztő
Kedvenc területe, érdeklődési köre: pedagógia, íráskészség-fejlesztés, természetgyógyászat
Hallgatni arany
Közeleg a karácsony, az utcákon szól a zene, kivilágítják a várost. Van, aki kedveli az ünnepi forgatagot, városi sokadalmat, mások inkább kerülnék, és a maguk módján szeretnének csendesen, meghitt körülmények között készülődni. A tél derekán, a téli napfordulót, vallásalapítók születését követően, mikor elmúlik a legsötétebb téli nap, talán a szokásosnál is jobban vonz minket a fény és a melegség. És ott él bennünk az igény, hogy osztozzunk ebben, és az ünnepet meghitten töltsük együtt.
Mája játékai, avagy az illúzió természete
Delia Steinberg Guzmán, aki 29 éven át volt az Új Akropolisz Filozófiai Iskola nemzetközi elnöke, idén nyáron távozott az élők sorából. Amikor valaki megszűnik létezni ebben a dimenzióban, mindig mérlegre kerül egész élete.
Az Új Akropolisz nemzetközi elnökének magyarországi látogatása
2023. június derekán az OINA nemzetközi elnöke, Carlos Adelantado néhány napot a magyarországi iskola tagjaival töltött a szervezet központjában, Budapesten. Budáról, valamint az ország különböző székhelyeiről összesen 120 tag érkezett a helyszínre, hogy részt vegyen az általa tartott, tagoknak szóló kurzuson. A rendszeresen megjelenő cikkei olvastán, és a folyamatosan készülő YouTube-videóit látván ezúttal sokaknak alkalma nyílt arra, hogy személyesen is kicsit jobban megismerhesse a Madridban élő nemzetközi elnököt és munkáját.
Szívkoherencia az orvos szemével
Dr. Németh István sürgősségi és akupunktúrás orvos a szívkutatás aktuális eredményeiről tartott előadást az Új Akropolisz Központjában. Az előadó rámutatott, hogy noha a mai gyógyászatban sok orvos úgy tartja, hogy betegségeket gyógyít, a régi kultúrákban az orvos holisztikus szemlélettel viszonyult az emberhez. Testi, lelki és szellemi részének egészében gondolkodott, melynek központja Shen, a szív.
Városnéző séta a fővárosban
Az Új Akropolisz természet- és kultúrtörténeti sétát tartott a főváros egyik emblematikus helyszínén, a Világörökség részét képező Gellért-hegyen. A hegy huszadik éve helyszíne az egyesület Föld-napi városszépítő akcióinak, így a rendszeres környezettisztítás, területrendezés és az évelő növények ültetése mellett az önkéntesek idén a terület értékeinek felfedezésére hívták az érdeklődőket. A kilenc állomásból álló, háromórás kiránduláson a résztvevők megismerkedhettek a meleg vizű gyógyforrásokban gazdag környék helytörténetével, valamint geológiai és természeti adottságaival is. A séta a Filozófusok kertjében ért véget, melyet a szoborcsoport alkotója: „Egymás jobb megértéséért” hívott életre. Az ehhez vezető út a megismeréssel megértéssel kezdődik, ami felé ezzel a kis sétával is megtettünk néhány lépést.
Tévedni emberi dolog
Ki ne hallotta volna már ezt az elcsépelt mondást! És ki venné komolyan? Az ilyen hangzatos mondásokkal az a baj, hogy már a könyökünkön jönnek ki és legyintünk rájuk. Csak elütjük vele, ha elrontottunk valamit.
Idegen? Csak amíg meg nem ismered
Az elmúlt években egyre inkább beleivódott a szóhasználatunkba egy kifejezés: az idegenség fogalma. „Idegen ez a helyzet”, „idegenkedem tőle”, „nem kedvelem az idegeneket”, „egyre nagyobb méreteket ölt az elidegenedettség” és így tovább.
Végső soron olyasmire használjuk, ami távol áll tőlünk: akár azért, mert teljesen hidegen hagy, akár mert nem is nagyon találkoztunk még ehhez hasonlóval, és nem tudjuk, hogyan viszonyuljunk, vagy netán ellenérzést táplálunk iránta, és így nagy ívben kerüljük.
Fiatalító szépészeti beavatkozás
Hallani róla, hogy mind gyakrabban adnak rokonok, barátok egymásnak ajándékba szépészeti beavatkozásokat. Zakatol az iparág, ahogy egyre nagyobb jelentőséget tulajdonítunk a kinézetnek, és így egyre többet adunk a látszatra. Ma már húszas éveikben járó influenszerek is reklámoznak botoxot, szájfeltöltést. Elterjedt a hangzatos „fiatalító plasztika” kifejezés, és olvasni „fiatalító injekcióról”, „arc- és nyakfiatalító műtétről” stb.
Miről mesél a tölgy?
Miről mesél a tölgy? A közelmúltban mutatták be A tölgy – Az erdő szíve című műalkotást, Laurent Charbonnier és Michel Seydoux rendezőpáros filmjét. Ebben egyetlen tölgyfa – és a rajta, körülötte élő lények – egyéves ciklusát követhetjük nyomon, nyártól tavaszig. A megformálás abban tér el a természetfilmek sokaságától, hogy nem kíséri narráció, nem hangzik el benne semmilyen verbális információ. Csak a természet hangjait és a zenei aláfestést fülelhetjük.
FiloDeepTalk
Az Új Akropolisz szegedi filiáljában FiloDeepTalk címmel tartottak filozófiai beszélgetést a filozófia világnapja alkalmából. Az összesorsolt párok egymással 12-12 percet töltöttek együtt, összesen három párcserével, amely alatt az átlagosnál mélyebben megismerhették egymást. Az első egy percben mindenki szavak nélkül, csendben figyelt a beszélgetőtársára, majd 3-3 perc volt arra, hogy az egyik majd a másik fél megoszthasson valamilyen értékes gondolatot a társával. Végül 5 perc kötetlen párbeszéd következett. A közös tapasztalatlevonáskor kiderült, hogy a résztvevők örömmel tapasztalták meg a kölcsönös nyitottságot, miközben olyasmiket osztottak meg magukról, amit általában nem szoktak elmesélni, de fontosnak tartják. Minden páros talált közös témát és pontokat, ami rávilágított a mélyebb kapcsolatteremtés értékére.