Apáti János

Hol tanít
Budapest

Mit tanít: Bevezetés a keleti és nyugati bölcsességbe, Szimbolizmus
Végzettsége: informatikatanár, ELTE
Foglalkozása: informatikus
Kedvenc területe, érdeklődési köre: mesekutatás, Ji King

Filozófia világnapja: Válságból erő - Hogyan fordítsuk javunkra a nehéz helyzeteket?

Kezdete
2024.11.23. 18:30
Helyszín
Főnix Kultúrműhely, Budapest, VIII. Rigó u. 6–8.

Az élet tele van kihívásokkal és bizonytalan időszakokkal, amelyek könnyen kibillenthetnek minket az egyensúlyunkból. Stressz a munkahelyen, problémák a kapcsolatainkban, zavar az önértékelésünkben, bizonytalanságok a jövőnket illetően... De mi lenne, ha a nehézségekben nem csupán akadályokat, hanem lehetőségeket látnánk? A Ji King, a kínai filozófia egyik gyöngyszeme. A könyv szerzőinek bölcsessége tanít bennünket arra, hogy a veszélyes helyzetekből hogyan meríthetünk erőt, és hogyan alakíthatjuk át azokat építő tapasztalatokká.

November 23-án Budapesten.

FILO-Café: Életritmus és egyensúlykeresés

Előadás beszélgetéssel
Kezdete
2024.12.20. 18:00
Helyszín
Műterem Kávézó, Budapest 1084, Tavaszmező u. 19-21.

A tanítások szerint a világegyetemben minden azért mozog, mert a végső egyensúlyt keresi, és addig mozog, amíg azt meg nem találja, és ez a mozgás ciklikusan ismétlődő. Az biztos, hogy a ciklusok alapvető fontossággal bírnak az egyéni életünkön túl a természetben és az emberiség történelmében is. Lehetővé teszik a tapasztalatok jövőbeli alkalmazását, a tervezést, a tudatos fejlődést.

December 20-án pénteken Budapesten, a Műterem kávézóban.

FILO-Café: A párbeszéd művészete

Előadás beszélgetéssel
Kezdete
2024.11.29. 18:00
Helyszín
Műterem Kávézó, Budapest 1084, Tavaszmező u. 19-21.

A párbeszéd (görögül: dialogosz) fontosságát sokan hangsúlyozzák világszerte ősi időktől fogva, de mit jelent és mik a nehézségei?
A párbeszéd és vita között mi a különbség?

November 29-én pénteken Budapesten, a Műterem kávézóban.

FILO-Café: Saját határaink kijelölésének művészete

Előadás beszélgetéssel
Kezdete
2024.10.18. 18:00
Helyszín
Műterem Kávézó, Budapest 1084, Tavaszmező u. 19-21.

Miért fontosak a határok? Tisztáznunk kell a határok szerepét az életünkben, egyáltalán milyen típusú határokról van szó, és milyen következményekkel jár a határok megsértése. Hogyan találjuk meg a saját, egyéni határaink és a másokkal való együttműködés közti egyensúlyt?

Október 18-án pénteken Budapesten, a Műterem kávézóban.

Filo-Café: Férfi archetípusok

Ki vagyok és ki lehetek?
Időpont
2024.09.27. 18:00

A múlt havi Női archetípusokról szóló előadás és beszélgetés párjaként, a Műterem kávézóban 2024. szeptember 27-én a férfiak ősi mintázataival ismerkedhettek meg a jelenlévők. A pörkölt kávé illata és a téma iránti kíváncsiság töltötte be a helyet, amely ismét dugig megtelt. Nem meglepő módon az ön- és emberismereti tréningre zömében férfiak érkeztek, de ellenpontozásul a szebbik nem is képviselhette magát.

Az estet Apáti János, az Új Akropolisz Iskola instruktora rövid, feszes előadással kezdte, amelyen górcső alá vette a görög panteon hat férfi istenét. A hallgatóság megismerkedhetett Dionüszosszal, Hermésszel, Apollónnal, Arésszal, Héphaisztosszal, Zeusszal, és az általuk képviselt férfierőkkel, tulajdonságokkal. 

 

Ki vagyok én és ki lehetek?

A női archetípusok tükrében
Helyszín
Műterem kávézó
Időpont
2024.08.22. 18:30

A Műterem kávézó 2024. augusztusi FILO-Café estjén négy görög istennővel ismerkedhettek meg az érdeklődők: Aphroditéval, Athénével, Hérával és Démétérrel. Az esemény egyre több visszatérő résztvevőt és számos új arcot is vonzott. Az előadó Apáti János, az Új Akropolisz Filozófiai Iskola instruktora Laura Winckler: A nő, istennők leánya – A nő rejtett arcai című könyve alapján mutatta be a négy női archetípust.

Az említett istennők különböző képességeket és tulajdonságokat testesítenek meg. A teljesség igénye nélkül Aphrodité például a vonzerőt, a feltétel nélküli szeretet képviseli, a művészetek pártfogója. Athéné a bölcsesség és belső harc istennője, az igazság védelmezője, és a józan ész ékes megtestesítője. Héra, a házasság és a család oltalmazója, az eskü őrzője, Zeusz felesége. Démétér pedig a termékenység és az életerő, az éltetés istennője. 

 

FILO-Café: Férfi archetípusok - Ki vagyok és ki lehetek?

Előadás beszélgetéssel
Kezdete
2024.09.27. 18:00
Helyszín
Műterem Kávézó, Budapest 1084, Tavaszmező u. 19-21.

Tudni szeretnéd milyen archetípusok, vagyis ősi mintázatok, hajtóerők mozgatják a férfiakat? A görög mítoszok világából ismert négy isten: Zeusz, Apollón, Dionüszosz és Héphaisztosz nagyszerűen testesítik meg a négy legtipikusabb életpályát, amely a férfiakat jellemezheti. Bár az erejük valamennyi férfiban benne él, más-más arányban vannak jelen, és ezek az arányok életkor és saját elhatározásaink függvényében is változhatnak.

Szeptember 27-én pénteken Budapesten, a Műterem kávézóban.

FILO-Café: Női archetípusok - Ki vagyok és ki lehetek?

Előadás beszélgetéssel
Kezdete
2024.08.22. 18:00
Helyszín
Műterem Kávézó, Budapest 1084, Tavaszmező u. 19-21.

Tudni szeretnéd, milyen tudatalatti, ösztönös erők hatnak a nőkre? A görög mítoszok világából négy istennő testesíti meg legkifejezőbben a négy legtipikusabb női arculatot: Aphrodité, Athéné, Démétér és Héra. Az ő mítoszaik az önismeret és lelki fejlődés eszközei. A négy női archetípus ereje valamennyi nőben benne él, de egyes minták erőteljesebben jelenhetnek meg, mint mások. Hogy épp melyik az uralkodó, akár életszakaszonként is változhat.

Augusztus 22-én csütörtökön Budapesten, a Műterem kávézóban.

FILO-Café: Elvárások pro és kontra – Mit várhatunk el magunktól és másoktól?

Előadás beszélgetéssel
Kezdete
2024.07.29. 18:00
Helyszín
Műterem Kávézó, Budapest 1084, Tavaszmező u. 19-21.

Küzdöttél már azzal, hogy ne akarj mindenáron mások elvárásainak megfelelni? És azzal, hogy a környezeted nem felel meg a te elvárásaidnak?

Kalandozás a mesék rejtett világába

Helyszín
Műterem kávézó
Időpont
2024.05.17. 18:00

A varázsmesék valósága: összekötni az eget és a földet címmel tartott előadást az Új Akropolisz Filozófiai Iskola tagja, Apáti János a budapesti Műterem kávézóban. A május tizenhetedikén tartott eseményen az előadó a népmesék világába kalauzolta el a jelenlévőket. 

Minden nemzetnek, kultúrának megvannak a saját meséi, amelyek régi tanításokat, tapasztalatokat ölelnek fel. A történetek hősei és a próbatételek sorozatai mind-mind a lelki fejlődésünket szolgálják, amennyiben képesek vagyunk jelentésüket saját magunkra vetíteni.