Polgári Természetőr Csoport
Budapesten és Pécsett működik Polgári Természetőr csoportunk, akik szakszerűen és rendszeresen vesznek részt a lakóhelyükhöz közeli Nemzeti Park természetvédelmi munkájában: madárodúkat telepítünk és gondozunk, védett gyepet tisztítunk, madáretetőt töltünk, vadkerítést javítunk vagy épp erózióvédő gátat építünk szükség szerint.
Télváró madárodúmustra a Duna-Ipoly Nemzeti Parkban
A sárga és vörös színekben pompázó levelek néhol még csöndben búcsúznak áganyjuktól, puhán, nesztelenül hullva a barnuló avarra, de a fák nagy része már csupasz gallyakkal, álmosan nyújtózkodva várja a tél beköszöntét. A természet rendjét követve elérkezett az idő a Duna-Ipoly Nemzeti Parkban kihelyezett madárodúk téli felkészítésének is. Az Új Akropolisz polgári természetőrei és önkéntesei november 12-én útra keltek, hogy a borongós, hideg idő ellenére is ellenőrizzék, kitisztítsák, és ha kell, megjavítsák az évek óta gondozott költőtelepet.
Kik lapulnak az odúk mélyén?
Jelentős fiókaszaporulat fogadta az Új Akropolisz polgári természetőreit és lelkes önkénteseit 2017. május első vasárnapján a Duna-Ipoly Nemzeti Parkban. A maroknyi csapat – dacolva a szakadó esővel és a sárral – fölkerekedett, hogy ellenőrizze a Kutya-hegyen kihelyezett madárodútelepet, amelyet nyolcadik éve látogatnak és gondoznak a természetbarátok. A mostani madármustrát különösen nagy várakozás előzte meg, mivel a tollas kis barátainknak készített „lakótelep” márciusban újabb tíz költőalkalmatossággal bővült, így már húsz mesterséges madárkuckót ellenőrizhettek a résztvevők.
A természet és bölcsesség szerelmesei
Az Új Akropolisz önkénteseinek természetvédelmi csoportja közel 20 éve munkálkodik a természet és a benne élő lények megóvásán minden olyan városban és környékén, ahol a filozófiai iskolának központja van. A főváros szívében magasodó Gellért-hegy tisztaságáért például az évente meghirdetett takarítási akciókkal rendszeresen 50–150 önkéntest mozgósítanak. A Duna-Ipoly Nemzeti Parkhoz tartozó Szénásokon kihelyezett odúkban pedig madárcsaládok találnak békés és védett költőhelyre.
Polgári Természetőr Szolgálat - január
Odún innen, tojáson túl - májusi madármustra a Duna-Ipoly Nemzeti Parkban
Fiókaözön fogadta az Új Akropolisz polgári természetőreit és a velük tartó önkénteseket 2016 első madárodú-ellenőrző túráján május 8-án a Duna-Ipoly Nemzeti Parkban. A madárbarátok megleshették, hogy idén milyen fajok vették birtokba a Kutya-hegyen 2010-ben kihelyezett mesterséges madárodúkat. Az elmúlt évekhez hasonlóan a legtöbb odút cinkék lakják, négy kis faláda fedele alatt is lapultak pihegő, alig tollas csöppségek. Néhol a fészekalj fele még csak tojáslakó volt, várhatóan a következő napokban kelnek ki és csatlakoznak csőrtátogató, csipogva táplálékot követelő testvéreikhez.
Polgári Természetőr Szolgálat – Kutya-hegyi kirándulás
Veszélyelhárítás ónos eső után
A 2014. december eleji ónos eső és hideg súlyos károkat okozott a Budai-hegység egész területén. A jég pár nap alatt felolvadt ugyan, de számtalan fa dőlt ki gyökerestül, és még több szenvedett maradandó károkat. Az extrém időjárást követő napokban a rendőrség, a katasztrófavédelem, a tűzoltóság, az erdészet és a természetvédelmi hatóságok erejüket megfeszítve dolgoztak, hogy elhárítsák a közvetlen életveszélyt, hogy eltávolítsák a kidőlt fákat és járhatóvá tegyék az utakat – legalább a lakott területek környékén.