|
|
BUDAPEST |
Főnix Kultúrműhely, Budapest VIII., Rigó utca 6–8.
Vedd kezedbe az életed!
Cselekvő filozófia – kurzus gyakorlatokkal
Kezdete: 2018. február 15. csütörtök, 18.00
Csatlakozni lehet még: február 22. március 1.
Helyszín: Budapest, Bartók Béla út 25. földszint 1.
Részvételi díj: 4500 Ft/hó
Kedvezménnyel: 2500 Ft/hó
A filozófia hasznos útitárs egész életünkben. Önismeretre tanít, és arra, hogy hogyan fejlesszük a főbb emberi képességeinket, a lényeglátást, a szeretetet és az akaratot, és hogy általuk hogyan tudunk jobbítani a világon, amelyben élünk. Talán még az olyannyira keresett boldogsághoz is közelebb visz minket.
A filozófiával összeférhetetlen a gyűlölet
Kezdete: 2018. február 17. szombat, 16.00
Részvételi díj: a program díjtalan
Változni – de hogyan?
Kezdete: 2018. február 24. szombat, 15.00
Helyszín: Jurányi Suterene, Csalogány u. 45.
Részvételi díj: a program díjtalan
2018 első kávéházi beszélgetése a pozitív változások eléréséről és megtartásáról fog szólni klasszikus és modern filozófusok tanácsai nyomán.
Dobog, dobog… tudod, mit üzen?
Kezdete: 2018. február 24. szombat, 16.00
Részvételi díj: 1500 Ft/hó
Kedvezménnyel: 1000 Ft/hó
Érez, döntéseket hoz és emlékszik is. Ezen az estén orvosi és szimbolikus szemmel is megismerkedünk belső motorunkkal.
Vedd kezedbe az életed!
Kezdete: 2018. február 26. hétfő, 18.30
Csatlakozni lehet még: március 5., március 12.
Részvételi díj: 4500 Ft/hó
Kedvezménnyel: 2500 Ft/hó
További budapesti programjaink
|
|
EGER |
Az Új Akropolisz egri központja, Törvényház u. 25. fszt. 2.
A cselekvés művészete
Kezdete: 2018. február 16. péntek, 18.00
Részvételi díj: a program díjtalan
Képek segítségével elevenednek meg a cselekvésről szóló tanítások. Keresed a módját, hogyan láss hozzá? Mitől lesz cselekvésed magadnak és másoknak is hasznos? Hogy tanították régen az embert önmagáról?
Vedd kezedbe az életed!
Kezdete: 2018. február 21. szerda, 18.30
Csatlakozni lehet még: február 28. március 7.
Részvételi díj: 3000 Ft/hó
Kedvezménnyel: 2000 Ft/hó
További egri programjaink
|
|
GYŐR |
FILO-Pont, Kálóczy tér 15.
A szellem és gondolat szabadságának napja
Kezdete: 2018. február 17. szombat, 16.00
Részvételi díj: a program díjtalan
A maszk évezredek óta az emberiség egyik fontos eszköze, amelynek különleges erőt tulajdonítottak.
Maszkok és álarcok: ismerd meg önmagad!
Kezdete: 2018. február 24. szombat, 18.00
Részvételi díj: 3000 Ft.
Kedvezménnyel: 2000 Ft.
A színházban eredetileg alapeszköz volt a maszk, melynek segítségével a színészek láthatóvá tették a láthatatlan erőket és lelki jelenségeket. Ezzel felfedték a maszk mögötti világot, segítve a nézők önismeretét és fejlődését.
További győri programjaink
|
|
PÉCS |
Az Új Akropolisz pécsi központja,
János u. 6.
Madáretető-töltés a Misina-Tubes gerincen
Kezdete: 2018. február 24. szombat, 9.30
Helyszín:Mecsek - Nagy Tubes
Részvételi díj: a program díjtalan
A túra célja az útvonalon található madáretetők tisztítása és feltöltése napraforgómaggal. Várunk mindenkit, aki szereti a természetet, és egyetért velünk abban, hogy nincs rossz időjárás, csak alkalmatlan öltözet!
További pécsi programjaink
|
|
SZEGED |
Concordia Kultúrműhely, Juhász Gyula utca 36/a
A naplóírás mint hatékony kulcs önmagunkhoz
Kezdete: 2018. február 21. szerda, 18.30
Részvételi díj: a program díjtalan
A naplóírás a rendszeres önvizsgálat egyik legerősebb eszköze. Már az ókorban is használták, és a modern pszichológia is ajánlja. Természetesen ezt is, mint minden eszközt, meg lehet tanulni használni.
Vedd kezedbe az életed!
Kezdete: 2018. február 21. szerda, 18.30
Csatlakozni lehet még: február 28. március 7.
Részvételi díj: 3000 Ft/hó
Kedvezménnyel: 2000 Ft/hó
További szegedi programjaink
|
|
SZÉKESFEHÉRVÁR |
Kairosz Kultúrműhely, Megyeház utca 22/a
Értelem és Intuíció
Kezdete: 2018. február 18. vasárnap, 10.00
Részvételi díj: 5000 Ft/hó
Kedvezménnyel: 3500 Ft/hó
A workshop során megismerjük és magunkban is felfedezhetjük a két agyféltekéhez kapcsolódó képességeket.
Hangfürdő tibeti hangtálakkal és gonggal
Kezdete: 2018. február 24. szombat, 18.00
Részvételi díj: 2000Ft/hó
Kóstolj bele ezen a hangfürdőn a tibeti hangtálak, gongok és egyéb hangszerek rezgéseinek támogatásába.
További székesfehérvári programjaink
|
|
|
E havi számunkban:
A technológiai ember hajnala és alkonya
A cikk az azonos című előadás összefoglalása, amely az Új Akropolisz madridi központjában hangzott el, és a spanyol Nueva Acrópolis folyóirat 30., 1976. júliusi számában jelent meg.
Mekkora szerepet töltött be a technika az emberiség fejlődésében? A definícióból adódóan olyan eszközökről van szó, amelyek alkalmazásával az ember képessé válik arra, hogy uralja az anyagot. Ennek dacára nem elegendő kizárólag a technikai eszközöket figyelembe vennünk a haladás mértékének meghatározásánál. Manapság beszippant bennünket a technika imádata, ezért a civilizációk fejlettségi fokát és kiválóságát technikai előrehaladásuk alapján ítéljük meg. Ráadásul ragaszkodunk saját világfelfogásunkhoz: amikor ellátogatunk az ókori népek építményeihez, inkább az nyűgöz le, ha felfigyelünk valami hasonlóra a saját technikai megoldásaink közül, mintsem vallási vagy metafizikai értékeik.
Filozófiai nézőpontból nem a technika az emberi kultúra egyetlen kifejeződése, csupán egy a sok közül, ráadásul a technikának számos megjelenési formája is létezhet.
Az i. e. 2. évezredben a kínaiak például már használtak egyfajta iránytűt, akárcsak a föníciaiak, és ezeket a 19. században múzeumokban állítottuk ki, nem is sejtve, valójában mire is szolgáltak, hiszen nem hasonlítottak korunk iránytűire.
Hogyan vette kezdetét a technika használata az emberiség történetében? [Tovább…]
Jorge Ángel Livraga
Az Új Akropolisz alapítója
|
Szabadság-e, ha nem tudunk láncainkról?
„Fösvény idő, vak buzgalom, komiszság,
Irigység, pimaszság, gonosz szerencse,
S mi csak tévelygés, düh és durvaság van:
Gyengék, hogy egem elhomályosítsák,
Erőtlenek fátylat vonni szememre,
Nem tehetik, hogy szép napom ne lássam.”
A fenti verssorok Giordano Brunótól származnak, akit 1600. február 17-én elevenen megégettek „eretnek” nézetei miatt, amelyekben a szellem szabadságát, a heliocentrikus világképet, a világegyetem végtelenségét és a lélek halhatatlanságát hirdette. A 16. századi humanistát azóta is a szellem és a gondolat szabadságának egyik mártírjaként tartják számon. Később a tudomány sokat igazolt nézeteiből, művei mégis évszázadokon át tiltólistán maradtak.
Bruno kora óta sokat változott világunk és ahogyan a világot szemléljük. A szabad sajtó, a szabad véleménynyilvánítás, a vallási és lelkiismereti szabadság forradalma javarészt felszámolta a máglyákat és a tiltólistákat, és néhány évtizeddel ezelőtt a közvélemény még megegyezett abban, hogy a jövő, amely felé haladunk, a szabadság, a tudás és az emberi jogok kora lesz. Ma azonban mintha repedezni látszana ez a jövőkép: a társadalmi feszültségek kiéleződése, az újra fellángoló fanatizmus és ellenpontja, a terjedő cinizmus és közöny újabb sürgető kérdéseket vet fel a szabadság mibenlétével kapcsolatban.
Az egyik ilyen kérdés pont az információs társadalom példátlan nyitottsága és ugyanakkor sebezhetősége folytán merül fel. [Tovább…]
Klebercz Orsolya
|
Házunk táján
Tibeti mandalák – visszatérés a teljességhez
|
Színház a felemelkedésért |
|
|
Az Új Akropolisz Filozófiai Iskola szervezte előadássorozat bevezető előadásán Doba Éva tibetológus a tibeti mandalák szimbólumrendszerébe vezette be a résztvevőket. A különböző mandalatípusok elméleti körbejárását az elmélyedést segítő gyakorlatok kísérték.
Tovább
|
Az Utcafront Tolerancia Színházat látta vendégül 2018. január 13-án az Új Akropolisz Filozófiai Iskola. Az est folyamán két egyfelvonásos darabot láthattak a nézők. A társulat az esemény bevételét az Utcafront Menedék hajléktalanszálló működtetésére fordítja.
Tovább
|
Új Akropolisz a világban
F
i
l
o
z
ó
f
i
a
|
A filozófia világnapja (Szófia, Bulgária)
Szófiában 2017-ben is folytatták a hagyományt, és filozófiai gondolatok felolvasásával nyitották meg A filozófia világnapját. Idén az ember személyiségével foglalkozó négy huszadik századi író – Khalil Gibran, Carl Gustav Jung, Jorge Ángel Livraga, Erich Fromm – tollából hangoztak el idézetek.
A felolvasást követően minden résztvevő „pörgethetett” magának egy erényt az Erénykeréken, majd az estét A Filozófia a gyakorlatban című film megtekintésével zárták, amely az Új Akropolisznak a világ minden táján – köztük Bulgáriában – 2016-ban és 2017-ben megvalósult tevékenységeiről ad hírt.
|
K
u
l
t
ú
r
a
|
Buddhizmus – a nyomorúság gyógyítása a 21. században (Tel-Aviv, Izrael)
Az Új Akropolisz önkéntesei ezzel a címmel tartottak előadást Tel-Aviv egyik népszerű pubjában. Az előadók felvázolták a buddhizmus alapelveit, a Négy Nemes Igazságot és a Nemes Nyolcrétű Ösvényt, és elmeséltek néhány történetet Buddha életéből. Több mint 140 érdeklődő vett részt az eseményen, amelyet a lelkes hallgatóság bevonásával zajló beszélgetés koronázott meg.
|
Ö
n
k
é
n
t
e
s
s
é
g
|
Idős hölgyek látogatása egy nyugdíjas otthonban (Mumbai, India)
A mumbaii Új Akropolisz aktivistái 67 hajléktalan idős hölgyet látogattak meg a nélkülöző embereknek létrehozott Cardinal Gracias Otthonban. A program csoportos, kötetlen történetmesélésekkel kezdődött, később pedig az önkéntesek bollywoodi filmek betétdalaiból és táncaiból összeállított egyveleggel kedveskedtek az otthon lakóinak, akiknek nemcsak mosolyt csalt az arcára a válogatás, de ők is táncolni kezdtek. |
További híreink a nagyvilágból angol és spanyol nyelven.
Ajánló
A filozófiával összeférhetetlen a gyűlölet
A reneszánsz mintakép, Giordano Bruno inspirálta beszélgetésünkön együtt keressük, hogy vajon mi minden áll mindennapi együttműködésünk útjába, és hogyan léphetünk előrébb a közösségalkotásban.
Rövid zenékkel hozzászólnak a témához Bántai Erzsi barátai és növendékei: Szalai Ildikó és Varga Ferenc hegedűn, Kelenhegyi Eszter valamint Rész Lilla és Fodor Bálint gordonkán.
Tovább…
|
|