Sztoikus filozófia
Tavaszi megújulás - szellemi gyakorlatok a sztoikusokkal
A sztoikusok jó tanácsadóink lehetnek a tavaszi megújulás idején is.
Tudjuk,
- nem az események okoznak nekünk szenvedést, hanem az eseményekről alkotott véleményünk
- nem irányíthatjuk a történéseket, de saját reakcióinkat igen
- azonosítsuk őszintén vélekedéseinket – miről, mit gondolunk
- egyszerűbb, szerényebb perspektívából jobban látjuk valódi lehetőségeinket
Március 19-én, kedden 18:00-tól Egerben
Létkérdések - A közösségi létről
Milyen tulajdonságok teszik harmonikusabbá a közösségeket az ókori klasszikus filozófia szerint?
Március 13-án, hétfőn 19:00-tól Egerben
Létkérdések - A nézőpontváltásról
Mi múlik rajtunk? Hogyan tudjuk képzeteinket, érzéseinket, belső viszonyulásunkat megváltoztatni?
Március 6-án, hétfőn 19:00-tól Egerben
ELGONDOLKODÁS és egyéb trükkök a lelki megújuláshoz az ókorban FILO-Teaház
Le szeretnél zárni egy napot, egy hetet – de nem megy?
Hogy tették ezt a sztoikusok?
Praktikus életvezetési tanácsok a hétköznapokra.
Szeptember 20-án 18:00 órától Egerben
A boldogsághoz vezető út
Mit jelent boldognak lenni? Hogyan érhetjük el a lelki nyugalom állapotát? Vajon van rá biztos recept? – Többek közt ezekről a kérdésekről elmélkedtek azok, akik részt vettek a Műterem Kávézóban meghirdetett eseményen 2023. június 30-án, Apáti János, az Új Akropolisz előadója közreműködésével. A téma sok embert vonzott, a rekkenő meleg ellenére megtelt a helyiség érdeklődőkkel.
Az előadó mindenekelőtt körvonalazta Epiktétosz lélekterápiájának lényegét a hallgatóságnak. Ahogy a filozófus írta, nemcsak gondolataink, hanem az érzelmeink is képesek befolyásolni cselekedeteinket, ezért nem mindegy, hogy melyiket hagyjuk érvényesülni. Ahogy az sem mindegy, hogy amit teszünk, harmóniában van-e személyiségünkkel és lelkiismeretünkkel.
A sztoikus filozófusok három eszménye
A sztoikus filozófia már bizonyította hasznosságát és jótékony hatását az egyén életvezetése szempontjából, és társadalmilag is. A görög poliszok lakói, a Római Birodalom polgárai és császárai, a keresztény egyházatyák, a reneszánsz nagyjai, a modern gondolkodók mind-mind nagyra becsülték. Népszerűsége talán épp a mélységgel párosuló praktikussága miatt máig töretlen. A sztoikus filozófiai irányzatot a hellenizmus korában Kitióni Zénón alapította az i. e. 300 körüli években Athénban. Később a római korban honosodott meg igazán.
Tarkabarka kutyafalka
A négy fal közül kiszabadulva, sétáim egyikén a kertek alatt egyszer csak különös látvány tárult szemem elé. Először csak egy úttest előtt békésen megálló, csupaszimat drótszőrű dakszlira lettem figyelmes, majd kisvártatva csatlakozott hozzá még egy szőrmók, egy bozontos keverék, nyurga lábakkal. Most már ketten ültek a járda szélén, hol egymásra, hol meg hátra-hátra tekingetve. Ekkor komótosan befordult a sarkon egy harmadik kutya is, egy mélynövésű németjuhász-keverék.
Percek, órák, napok
„…életünk legnagyobb része úgy telik el, hogy rosszul cselekszünk, nagy része úgy, hogy semmit sem csinálunk, szinte egész életünk pedig úgy, hogy mást csinálunk, mint amit kellene. Tudnál nekem olyan embert mondani, aki valamilyen értéket tulajdonít az időnek, aki becsüli a napot, aki megérti, hogy naponként meghal? Csalódunk ugyanis abban, hogy a halált a jövőben bekövetkezendőnek tekintjük, holott a halál nagy része már mögöttünk is van. Ami életünkből letelt, az a halál birtoka.
Sztoikus napindító félóra
Egy hét a filozófia jegyében. Napindító félórás szemezgetés és beszélgetés a sztoikus filozófusok praktikus tanácsaiból - november 16., 17., 18., 19., 20. reggel 7:00-7:30 között.
Sztoikus napindító félóra
Egy hét a filozófia jegyében. Napindító félórás szemezgetés és beszélgetés a sztoikus filozófusok praktikus tanácsaiból - november 16., 17., 18., 19., 20. reggel 7:00-7:30 között.