Klebercz Orsolya

Mit tanít: Bevezetés a keleti és nyugati bölcsességbe, Bevezetés a filozófiába
Végzettsége: környezetmérnök
Foglalkozása: projektvezető
Kedvenc területe, érdeklődési köre: ökológia, kórusmuzsika, természettudományok
Együtt a tisztaságért a Gellért-hegyen
Az Új Akropolisz KKE Ökológiai Csoportja 2023. április 22-én, a Föld napján környezetvédelmi akciót szervezett a Gellért-hegyre. A közel félszáz önkéntes résztvevő a tavasz eddigi legmelegebb napján elültetett 300 virágot, összegyűjtött 25 zsák szemetet és megtisztított csaknem 20 méternyi esővíz-elvezető árkot. Az egyesület a Főkert Zrt.-vel együttműködve hozta tető alá a programot, amelyen a Hexa-Alpin Kft. alpinistái is részt vettek.
Többéves hagyomány, hogy az Új Akropolisz Filozófiai Iskola a világ minden táján környezetvédelmi akcióval tiszteleg a Föld napja előtt. Magyarországon az önkéntesek idén Budapesten és öt másik városban szerveztek programot április 22-én. Egerben, Szegeden, Pécsett, Győrött, Székesfehérvárott és Veszprémben szemétszedési akciót, vagy egyéb, a természetről, ember és környezete harmonikus kapcsolatáról szóló előadást szerveztek az egyesület tagjai.
Sasbérc a város felett – Gellért-hegyi sétát tettünk
2023-ban első alkalommal hirdettünk természet- és kultúrtörténeti sétát a Gellért-hegyre. A helyszínválasztás nem véletlen: a város szívében elhelyezkedő, Világörökség részét képező sasbérc huszadik éve helyszíne egyesületünk Föld-napi városszépítő akcióinak. És mivel amit megismerünk, ahhoz még közelebb kerülünk, ezért örömmel vágtunk bele a terület gazdag természeti és emberi örökségének feltérképezésébe.
Hiába lógott az eső lába, mégis több mint húszan gyülekeztünk a Szent Gellért téren, a Forrásház kupolája alatt. Sétánk első állomásaként a budai Duna-part geológiai felépítését ismerhették meg az érdeklődők. A meleg vizű gyógyforrásokban gazdag, jó földrajzi elhelyezkedésű hegyfok már az őskortól fogva lakott volt. Azóta fonódik itt egybe az élővilág és az emberi kultúra, amelynek a hegyi barangolásunk minden állomásán más-más arculata került előtérbe.
Gellért-hegy, ahol város, ég és föld összeér

Sziklás bérc a város szívében, a budapesti Duna-part ékessége – a Gellérthegy ember és természet ősi találkozóhelye. Tarts velünk ezen a pár órás tavaszi sétán, szellőztesd ki a fejed, gyönyörködj a panorámában, és közben ismerd meg a Gellérthegy kalandos történetét, gazdag legendáriumát és egyedülálló természeti kincseit.
május 27-én szombaton Budapesten
Gellért-hegy, ahol város, ég és föld összeér

Sziklás bérc a város szívében, a budapesti Duna-part ékessége – a Gellérthegy ember és természet ősi találkozóhelye. Tarts velünk ezen a pár órás tavaszi sétán, szellőztesd ki a fejed, gyönyörködj a panorámában, és közben ismerd meg a Gellérthegy kalandos történetét, gazdag legendáriumát és egyedülálló természeti kincseit.
április 7-én pénteken Budapesten
Téli meleg alanyi jogon
A tél derekán érezzük igazán, hogy mekkora kincs egy jó meleg kabát vagy egy bélelt lábbeli – és szomorú tény, hogy van, aki enélkül vág neki a hideg hónapoknak. Januári szociális gyűjtőakciónkon épp ezért elsősorban téli öltözetet és tartós élelmiszert kértünk az adományozóktól.
Érez-e a Föld, gondolkodik-e az ember?
A klasszikus értelemben vett filozófia már a kezdetektől a bölcsességet keresi, valami egyetemlegeset, a minden embert összekapcsoló közös tudást. Kínától Görögországig, legkorábbi eleinktől a ma emberéig. Keresték a titkát, hogyan foglalhatnák össze, mi is a világ, hogyan jött létre, mi a célja, és benne mi a szerepünk, honnan jövünk, hová tartunk. Olyan ismeret ez, amely – ha elsőre elvontnak tűnik is – megalapozza a világnézetünket, a magunkhoz és másokhoz való helyes viszonyulásunkat és a cselekedeteinket is.
Gaia - mítosz és valóság

Ez a Föld az otthonunk, és ennél sokkal több: Földanya, az élet forrása, ahogy a természeti népek tekintettek rá. Béke, szépség, szeretet és bölcsesség lakozik benne, amely testünket és lelkünket is táplálja. Szükségünk van rá, és szüksége van ránk, és talán lassan rálépünk az útra, hogy újra tisztelettel, hálával és szeretettel forduljunk felé. Ezen a téli délutánon ehhez az úthoz kaphatunk támogató gondolatokat és tapasztalatokat.
Föld és én – egybeforrasztva!
A természethez való viszonyunk meghatározza az élethez való viszonyunkat, az élethez való viszonyunk pedig az önmagunkhoz és másokhoz való viszonyunkat. Ebből a gondolatból indulva lett Gaia, a Föld a 2022-es filozófia világnapjának főszereplője az Új Akropolisz budai központjának előadással egybekötött beszélgetésén.
A Gaiával való barátkozás mítoszokon keresztül kezdődött el. A hallgatóság megismerhette a görög Föld-istennő, Ymir óriás, Pan Ku történeteit, amelyek szimbolikus formában mesélik el a Föld teremtését és az Élet végtelen gazdagságának megszületését. Majd az előadás áttért Lovelock Gaia-elméletére, amelynek nyomán természettudományos példákon keresztül követhették végig a résztvevők a Föld nagy életfolyamatait, legyen szó tengeráramokról, légköri körforgásról, vegyi vagy mikrobiális „alkímiáról”, vagy a földi ökoszisztémák hihetetlen összetettségéről.
Gaia - mítosz és valóság

Ez a Föld az otthonunk, és ennél sokkal több: Földanya, az élet forrása, ahogy a természeti népek tekintettek rá. Béke, szépség, szeretet és bölcsesség lakozik benne, amely testünket és lelkünket is táplálja. Szükségünk van rá, és szüksége van ránk, és talán lassan rálépünk az útra, hogy újra tisztelettel, hálával és szeretettel forduljunk felé.
A kihívás: újra kapcsolódni

Az online világ térhódítása a társas életünket is egyre inkább átalakítja. A személyes találkozókat gyakran helyettesíti a virtuális tér, a gyors üzenetváltások és a közösségi média. Látszólag egyre könnyebben érjük el egymást. Miért érezhetjük mégis, hogy a távolság köztünk nőttön-nő? Októberi beszélgetésünkön őszinte rátekintésre és közös gondolkodásra hívjuk azokat, akik szerint érdemes erőfeszítést tennünk a személyes kapcsolataink megerősítéséért.