Nevelés
Mesebeszéd

Egyre többen vannak tisztában azzal, hogy a mese több, mint puszta szórakozás, képzeletbeli kalandozás egy varázslattal teli világban. De a legizgalmasabb kérdés, hogy miképpen lehet vezetőnk a mese életünk elágazásokkal teli útján.
Székesfehérváron 2022. november 18-án 18.30-20.00 óráig.
A lélek emlékezete, platóni nevelés a mindennapokban

Hihetjük, hogy egy gyermek felnevelése ugyanolyan természetes folyamat, mint a születése. De ha szeretnénk jól csinálni, akkor nem hagyhatjuk, hogy a dolgok csak úgy maguktól megtörténjenek.
Székesfehérváron 2022. november 17-én 18.30-20.00 óráig.
A jó példa ragadós
Móhandász Karamcsand Gándhí életelveinek és ezekhez hű életmódjának köszönhetően vált a békés ellenállás jelképévé és egyben az indiai függetlenségi mozgalom vezéralakjává az 1920-as években. Gándhí és családja – kisebb megszakításokkal – huszonegy évet töltött Dél-Afrikában, és ez alatt az idő alatt érlelődött meg benne az erőszakos módszereket kerülő későbbi forradalmár, a népe felszabadításáért küzdő, békés harcos elképzelése.
Filo-Chat

Korunkban minden 18. életévét betöltött személyt automatikusan felnőttnek tekintünk, ezzel együtt választópolgárnak, aki szavazhat, jogokkal rendelkezik, egyedül nyithat bankszámlát és köthet szerződéseket, éppen ezért felelősségre vonható minden téren… és mindez független attól, hogy milyen nevelést kapott, milyen környezetben nőtt fel, milyen értékrendet vall. Mindez automatikusan „jár” mindenkinek.
Valójában ennyi lenne felnőtté válni korunkban? Tényleg csak meg kell várni, hogy betöltsük a 18. életévünket, és máris felnőtté válunk? Talán valami nincs rendjén így…
FILO-Chat: Merni tanulni

Platón ma főként filozófiai és társadalmi műveiről ismert, de műveiben újra és újra fel-felbukkan a nevelés, azon belül is önmagunk nevelésének kérdése.
Ismerd meg Platón nézeteit a jótékony (ön)nevelésről, hallgasd meg gyakorló pedagógusok és egyéb bölcsességkeresők nézeteit, és oszd meg velünk saját tapasztalataidat, gondolataidat!
Angyalkertek anyja – Brunszvik Teréz
Brunszvik Teréz nevéhez fűződik a magyar óvodai nevelés kialakítása. Szenvedélyes tenni akarással vetette bele magát a gyermekek és az őket körülvevő nők és tanítók tudását és felemelkedését megalapozó nevelési kérdésekbe. De honnan eredhetett a nevelés iránti mérhetetlen elköteleződése? Hogyan kelhetett életre egy 18. század végén született gróf kisasszony keze nyomán ennyi minden?
Platóni nevelés - a Jó fele fordítás művészete

A nevelés tehát éppen az elfordítás mestersége
A mesék lélektana, a varázsmesék világa

Hogyan ismerhetjük fel a jó mesét? Milyen szimbólumokat rejt a mese?
A nevelés reneszánsza, platonikus tanok újratöltve - filozófiai kávéház

Manapság a világ válságban van. Nemcsak gazdasági és politikai értelemben, de környezeti, kulturális és erkölcsi szempontból is. S amíg a valódi okokat nem ismerjük fel és nem szüntetjük meg, ez a válságos helyzet egyre csak mélyül. Fel kell azonban ismernünk, hogy e mindenre kiterjedő krízis mélyén maga az ember áll; s annak nemcsak elszenvedője, hanem legfőbb okozója is. Ha ezt belátjuk és elfogadjuk, megpróbálhatnánk alkalmazni a régi, jól bevált módszereket, és a válságot az oktatás-nevelés megújításával megoldani.
Mese Lélektől Lélekig

Kétrészes előadássorozat leendő és gyakorló szülőknek, nagyszülőknek, meserajongóknak, s mindenkinek, aki lelke egy zugában őrzi még az örök gyermeket, avagy szeretne rátalálni.