A filozófia világnapja
Szimbólumok keleten és nyugaton - égen és földön

Előadás, játék, kóstoló és festés - a szimbólumok jegyében.
November 17-én, csütörtökön 18:00-tól Egerben
A hétköznapok hőse

Oszd meg gondolataidat Filo Teaházunkban, milyen képességek, erők ébrednek bennünk a hétköznapokban is, amikor szinte hősi helytállást kíván egy helyzet.
Mik a bennünk lévő hátráltató erők? Téged mi fog vissza? A kényelmesség, a félelem, a méricskélő, önérdeket igazoló gondolkodás?
November 18-án, csütörtökön 18:30-tól Egerben
Összjáték

Gyere el és pillants be a Miért Érték a Mérték Biztosító Társaság (MÉM BT.) munkatársainak mindennapjaiba - "rádiójáték".
Valamint Platón párbeszédekből merítünk 7 perces kis bemutatókkal a Filozófia világnapján.
Filo-Filmklub: HUMAN (Az ember) című film

Yann Arthus-Bertrand, francia fotográfus, humanista 2015-ben egy olyan filmmel állt elő, amely a világ legkülönbözőbb pontjain kutatja azt, ami mindenütt közös: az ott élő embert. A rendező és csapata 60 ország több mint 2000 lakosának tette fel ugyanazt a 40 kérdést. És az emberek meséltek. Boldogságról, fájdalomról, győzelemről, félelemről, életről és halálról.
Február 10-én 18.00-tól Székesfehérváron.
Mit adhatnak nekünk a szimbólumok?
Az Új Akropolisz pécsi filiáljában 2022 novemberének utolsó hetében előadással egybekötött kézműves programot tartottak a szimbólumokról. A program apropóját az UNESCO által hirdetett filozófia világnapja adta, melyhez az Új Akropolisz világszerte csatlakozott. A sorozat égisze alatt szervezett programok fókuszában a filozófia embert formáló hatása áll, valamint az a törekvés, hogy a szunnyadó képességeink kibontakoztatása révén toleránsabb, együttműködőbb emberi kapcsolatokat és társadalmat teremthessünk.
Visszatérő szimbólumok a mesékben, mítoszokban
A filozófia világnapján Budapesten Bernát Ottilia és Bodonovits Regina tartottak előadást a mesék szimbolikus nyelvéről. A programon sorra vettek számos olyan jelképet, amelyek a különféle kultúrák történeteiben, mítoszaiban egyaránt megjelennek. Ha felfedezzük, mit is jelentenek az időn és téren át más-más népeknél ugyanúgy fellelhető, akár olyan egyszerű szimbólumok, mint a hegy, a fa, a folyó, a kút, a forrás vagy a madár, meglelhetjük, mi az, ami minden emberben közös, a különbözőség ellenére.
A 2022 végén az Új Akropoliszban tartott előadáson a mesékben és mítoszokban vissza-visszatérő szimbólumokkal foglalkoztak. A program elején Bodonovits Regina, az Új Akropolisz Mesekörének tagja felolvasta „Az égig érő fa” című történetet, majd az előadók rávilágítottak, mit is jelentenek a mese egyes elemei a gyermekeknek. A résztvevők ezután összegyűjtötték, hogy ők maguk felnőttként hogyan értelmezik az elhangzottakat. Így máris világossá vált a hallgatóságnak a szimbólumok egyik fontos jellemzője: ki-ki mást és mást érthet meg belőlük, tapasztalatai, érdeklődése, lelkiállapota, életkora szerint. Így, bár a mesék egyetemes jelentést hordoznak, mégis személyre szabott üzenetet olvashatunk ki belőlük.
Kulcsok az Élet szabadulószobájához
2022 végén az Új Akropolisz KKE tagjai Platón Barlanghasonlatának feldolgozásából készült élményszínházzal és szabadulójátékkal várták az érdeklődőket Győrben a filozófia világnapja alkalmából. A Kálóczy tér 15-ben a 11 fős hallgatóságnak először versrészletekkel, hangeffektekkel és képekkel segítettek a szervezők, hogy átélhessék, milyen is lehet a mítosz szereplőiként leláncolva élni. Ezután játékos formában azonosíthatták be önmagukban a résztvevők a platóni 4 erényt: a mértékletességet, a bátorságot a bölcsességet és az igazságosságot. Ezeket a fogalmakat a játékvezetők kirakóssal, a hétköznapi életből vett színészi szösszenetekkel, vagy épp a közönséget is megmozgató dramatikus játékokkal tették gyakorlatiassá és befogadhatóvá.
FiloDeepTalk
Az Új Akropolisz szegedi filiáljában FiloDeepTalk címmel tartottak filozófiai beszélgetést a filozófia világnapja alkalmából. Az összesorsolt párok egymással 12-12 percet töltöttek együtt, összesen három párcserével, amely alatt az átlagosnál mélyebben megismerhették egymást. Az első egy percben mindenki szavak nélkül, csendben figyelt a beszélgetőtársára, majd 3-3 perc volt arra, hogy az egyik majd a másik fél megoszthasson valamilyen értékes gondolatot a társával. Végül 5 perc kötetlen párbeszéd következett. A közös tapasztalatlevonáskor kiderült, hogy a résztvevők örömmel tapasztalták meg a kölcsönös nyitottságot, miközben olyasmiket osztottak meg magukról, amit általában nem szoktak elmesélni, de fontosnak tartják. Minden páros talált közös témát és pontokat, ami rávilágított a mélyebb kapcsolatteremtés értékére.
Válassz megfontoltan az életben!
A filozófia világnapja alkalmából a magyarországi Új Akropolisz Veszprém filiáljában beszélgetést és játékos „önsorsfonást” szerveztek. Az egymásra hangolódást és ismerkedést segítő játékok után a Platón Államában található Ér mítosz tanulságai alapján arról beszélgettek a résztvevők, hogy ha szeretnénk, hogy lehet változtatni önmagunkon és az életünkön. A beszélgetést követően mindezt ki is próbálhatták egy művészeti részlettel gazdagított, játékos önsorsfonás keretében, ahol mindenki átgondolhatta, hogy mit tanult élete egy-egy sorsfordító eseményéből, majd új „sorsmintát” választhatott. A program a gyakorlat során megélt élmények és felmerült gondolatok megosztásával zárult. Tovább
Ismerjünk meg másokat a szimbólumok révén
A filozófia napja alkalmából rendezett programsorozat részeként 2022. november 18-án az Új Akropolisz kerekasztal-beszélgetést tartott a szimbólumok jelentőségéről és az életünkben betöltött szerepéről a Főnix Kultúrműhelyben. Az est házigazdája, Apáti János röviden mesélt négy fontos, a különböző mitológiákban, filozófiai irányzatokban megjelenő szimbólumról. Közben a hallgatóság az asztaloknál egymással is megoszthatta gondolatait, a résztvevők együtt kereshették annak nyitját, hogy vajon az egyes jelképek, jelenségek, ábrázolások mit üzennek a ma emberének, kinek mi adhat támpontot mindennapi élethelyzetekben.