Utazás téren és időn át

Kalandozás a nagyvilágban filozófusszemmel
Esemény típus
Előadás beszélgetéssel
Időpont

Az Új Akropolisz Filozófiai Iskola Központjában 2024. október 19-én rendezték meg – telt házzal – az ,,Utazás téren és időn át – Kalandozás a nagyvilágban filozófusszemmel” című sorozat első úti beszámolóját. Az est előadója, Révész Angéla az Új Akropolisz tagja, aki amellett, hogy a bölcsesség keresője, évek óta az indiai kultúra szerelmese is. Indiai utazásain sok száz képet készített a mindenütt fellelhető templomok szimbolikus ábrázolásairól, melyekből most gazdag ízelítőt adott. 

Beszámolójában az előadó elmondta, hogy Karnátaka államban például a szakrális templomépítészet számos gyöngyszemére rábukkanhat az utazó, mivel közel 100 templom található ebben a térségben. A Halebid településen lévő templom domborművein például a Mahábhárata jelenetei elevenednek meg kifinomult részletességgel. Az eposz erkölcsi tanításait a Bhagavad-gíta tartalmazza, amelyek mind a mai napig aktuálisak, hiszen az ember és a világ legbenső mozgatóiról szólnak. 

Révész Angéla arról is mesélt, hogy ez a belső lényeg akkor tárulhat fel előttünk, ha a rejtett tudást őrző régi, nagy birodalmak hagyatékára filozófusszemmel tekintünk. Aki szüntelenül keresi, kutatja az őt és a világot mozgató erőket, a romok között sétálgatva beszédes szimbólumokra lehet figyelmes. A szemlélődés révén – akár a természetet, akár az emberiség szellemi örökségét vizsgáljuk is – képessé válhatunk, hogy felismerjük, mi az, ami az életben mulandó, és mi örök érvényű. 

Indiában az ősi hagyományok ápolása olyan mélyen gyökeredzik az emberek lelkében, hogy még a legkisebb falu szélén lévő, elhagyatottnak tűnő szentélyben is friss virágáldozat található az istenség oltárán. Számukra szent és élő a jelképekben megjelenített természeti erő vagy törvény. Megtehetjük tehát, hogy amikor számunkra új országban vagy városban járunk, lelassítunk. Megállunk egy pillanatra, és csak engedjük, hogy hasson ránk mindaz a szépség, amelyet több száz vagy ezer éve elődeink jelentésteli formákban örökül hagytak ránk.

Előadó
Szerző