2024. szeptember | Egy tökéletes nap

 
Életre szóló filozófia
Mivé válhatok?
BK_fb_event_cover2.png

Filozófiai sorozat

Sorozatunkon az élet lényeges kérdéseit igyekszünk körüljárni Kelet és Nyugat bölcseinek szellemi hagyatékára és a résztvevők tapasztalataira is alapozva.

A sorozat témái három fő téma köré csoportosíthatók:
• Hogyan válhatunk erősebbé, jobbá és boldogabbá?
• Mi kell egy jó közösséghez?
• Hogyan alakítsuk a jövőt?

A témákon túl olyan egyszerű gyakorlatokat is mutatunk, amelyek kapcsolódnak a megismert tanításokhoz és hagyományokhoz, és segítenek természetes képességeink erősítésében, mint például a figyelem, az összpontosítás, az emlékezet, a képzelet, érzelmi folyamataink uralása és az akarat.

Csatlakozz országszerte induló kurzusunkhoz:
• Budapest: szeptember 25. szerda, 18:30 
• Pécs: szeptember 30. hétfő, 18:00 
• Székesfehérvár: október 15. kedd, 18:30 

További részletek itt.

 

Filo-Café: Mi az ember?

Előadás gyakorlatokkal

Időpont: szeptember 13. péntek, 18:30 órától
Helyszín: Kairosz Kultúrműhely, Székesfehér vár, Várkörút 21.

Gyertek a következő Filo-Café-ra, ahol együtt gondolkodunk el azon, mit is jelent embernek lenni. Vajon mennyire tudunk a szokásaink mögé látni? Itt az alkalom, hogy egymás nézőpontjából is megvilágítsuk ezt az örök kérdést.

FILO-Café: Férfi archetípusok - Ki vagyok és ki lehetek?

Előadás beszélgetéssel

Időpont: szeptember 27. péntek, 18:00 órától
Helyszín: Műterem Kávézó, Budapest 1084, Tavaszmező u. 19-21.

Tudni szeretnéd milyen archetípusok, vagyis ősi mintázatok, hajtóerők mozgatják a férfiakat? A görög mítoszok világából ismert négy isten: Zeusz, Apollón, Dionüszosz és Héphaisztosz nagyszerűen testesítik meg a négy legtipikusabb életpályát, amely a férfiakat jellemezheti. Bár az erejük valamennyi férfiban benne él, más-más arányban vannak jelen, és ezek az arányok életkor és saját elhatározásaink függvényében is változhatnak.


További programjaink országszerte: 

Budapest * Eger * Győr * Pécs * Székesfehérvár * Veszprém

 

Egy tökéletes nap
 

Milyen lenne egy tökéletes nap? Minden bizonnyal boldog. Amikor egyfajta örömteli, egyensúlyi állapotban vagyunk, nincs hiányérzetünk, elégedettek vagyunk azzal, amink van. A szívünk a helyén van. Eszünkbe sem jut panaszkodni, nincs bennünk elvárás, nem bírálunk senkit. Inkább érdeklődünk a környezetünk iránt, segítőkészek vagyunk, tudunk örülni a kis dolgoknak: a jelenben vagyunk.

Amikor viszont boldogtalan állapotba kerülünk, elégedetlenné válunk. Bármi vagy bárki is legyen elégedetlenségünk okozója, mindenben hibát találunk, semmi sem elég jó. Ekkor a szívünk könnyen elbillenhet a múlt vagy a jövő felé. Ha emlékeink a múltba vezetnek, gyakran rágódunk valamin, amit elveszítettünk, vagy felértékeljük a „régi szép időket” a jelenhez képest… A jövőtől pedig a boldogságot várjuk, amely majd akkor jön el, amikor… ha… egyszer csak…

Ha a kibillenés a jövőbe visz, ezt még Platón is kifejtette, amikor leírta a vágy természetét a Gorgiaszban. Szemléletes példája szerint a lélekrész, ahol a vágyak fészkelnek, olyan, mint a lyukas hordó, amibe szitával hordják a vizet. A vágy egy ilyen szita, amely vizes lesz ugyan, de nem tudja megtartani a vizet. Vagyis amikor megszereztük vágyunk tárgyát, egy rövid ideig még megmarad bennünk az íze, de hamar elillan, ezért újabb vágy után futunk. Így mindig csak rohanunk a leendő boldogság felé, elérjük, majd elveszítjük, hiszen a vágy nyújtotta boldogság nem lehet tartós: baj van a hordóval is meg a szitával is. 

[Tovább…]

Deák Szilvia
A magyarországi Új Akropolisz elnöke


Nálunk történt
 
Faültetés a Füredi-dombon, Veszprémben

A veszprémi Új Akropolisz gyakorlati filozófia kurzusának résztvevői 2024. március 10-én, délelőtt fákat ültettek a Kalmár tér mögötti zöldterületen. Az akciót a helyi önkormányzati képviselője is támogatta, aki ugyancsak részt vett a munkában. Így összesen 13 önkéntes vállalkozott arra, hogy árnyat és szépséget adó fákkal gazdagítsa a lakóövezetet.
[Tovább…]
 
„Művészetek napja – Eger”

A Művészetek napja alkalmából 2024. június 26-án, vasárnap délután az egri Új Akropoliszban fuvolajátékkal fűszerezett történetmesélést tartottak Ibsen Peer Gynt című műve alapján. A program az Új Akropolisz Filozófiai Iskola nemzetközi projektjének részeként, a művészetek, a kultúra közösségépítő, összetartást ébresztő erejét hirdette. A kulturális és művészeti esemény és a nemzetközi kezdeményezés mottója: „Ezer úton egyfelé”. 
[Tovább…
 
„Ezer úton egyfelé”

Az Új Akropolisz nemzetközi projektjének, a Művészetek napja megünneplésének mottója idén „Ezer úton egyfelé”, amely megmutatja, milyen formai gazdagságon és sokszínűségen keresztül tarthatunk az egység felé. A veszprémi filiál ezt a gondolatot kibontva a Ruttner Kávézóban tartott workshopját a szimbólumok köré építette fel. 
[Tovább…
 
Ki vagyok én és ki lehetek?

A Műterem kávézó 2024. augusztusi FILO-Café estjén négy görög istennővel ismerkedhettek meg az érdeklődők: Aphroditéval, Athénével, Hérával és Démétérrel. Az esemény egyre több visszatérő résztvevőt és számos új arcot is vonzott. Az előadó Apáti János, az Új Akropolisz Filozófiai Iskola instruktora Laura Winckler: A nő, istennők leánya – A nő rejtett arcai című könyve alapján mutatta be a négy női archetípust.
[Tovább… 

Új Akropolisz a világban

F
i
l
o
z
ó
f
i
a
Filozófia az utcán (Mumbai, India)

Egy városban, amely soha nem alszik, a mumbai Új Akropolisz önkéntesei elgondolkodtató programot hívtak életre a Maha Mumbai Expón. A fesztiválszervezőkkel együttműködve 20 filozófiai nézőpontot felvillantó utcatáblát helyeztek ki a fesztivál területén. A projekt ezzel Mumbai nyüzsgő utcáit az ihlet, a mondanivaló és a humor útjelzőivé változtatta át.
Az eseményről készült video itt megtekinthető.
 
K
u
l
t
ú
r
a

Holografikus művészet (Chicago, USA)
 

A chicagói Új Akropolisz tagjai a szépség filozófiai esszenciájáról és az életünkben betöltött szerepéről szóló előadáson vettek részt. Utána mindezeket az alapvetéseket az alkotáson keresztül a gyakorlatban is kipróbálhatták: holografikus képeket festettek, miközben megtapasztalhatták a csapatmunka, a türelem, a szépség és az intuíció erejét is.

Ö
n
k
é
n
t
e
s
s
é
g

Ikebanakészítés egy nyugdíjasotthonban (Temesvár, Románia)
 

A Föld napja alkalmából a temesvári Új Akropolisz önkéntesei ikebana-workshopot tartottak a Szent Mihály és Szent Gábriel nevét viselő nyugdíjasotthonban. Az otthonban élők megismerkedtek a virágkötés művészetével, amely a belső fiatalság megőrzésének egyik útja, majd elkészítették saját virágkompozíciójukat, amelyet magukkal is vihettek.

További híreink a nagyvilágból magyar, angol és spanyol nyelven.

A korábbi számok között itt böngészhetsz.
Kérjük, küldj üzenetet az elehir[kukac]ujakropolisz.hu címre, ha a hírlevéllel kapcsolatban bármilyen észrevételed van.

Fotók: pixabay, Új Akropolisz

„Új Akropolisz Filozófiai Iskola” Kulturális Közhasznú Egyesület © 2009–2024