Zsebkendőnyi kertünk kincsestára

Esemény típus
Előadás
Időpont
Helyszín
Főnix Kultúrműhely, Budapest, VIII. ker., Rigó u. 6–8.

Fitoterápia, kínai orvoslás, görög-római filozófusok bölcsessége és modern életmód-tanácsadás forrt szerves egységbe Rigó István gyógynövény-őstermelő Zsebkendőnyi kertünk kincsestára című előadásán 2013. október 5-én a Főnix Kultúrműhelyben. Az elhangzottak lényegét akár egy mottóban összefoglalhatjuk: „Ételed-italod az orvosságod, szokásaid a barátaid.”

Az előadás íve követte egy növény életútját: először a termesztésről esett szó, majd a begyűjtésről, végül a felhasználásról – minden esetben megemlítve azokat az önismereti lehetőségeket, amelyekre a gyógynövényekkel való foglalatosság lehetőséget teremt. Hogy csak néhány kézenfekvőt említsünk:
- Ha társunkul választjuk a növényeket, óhatatlanul alárendeljük magunkat a természet ritmusának, miközben saját személyes ritmusunkat is egyre közvetlenebbül megtapasztalhatjuk.
- Aki felelősséget vállal egy növényért, a megkülönböztető képesség és döntésképesség erényeit is fejleszti, hiszen tudnia kell mikor és hogyan avatkozzon be, tudnia kell elkülöníteni a beteget az egészségestől, az odaillőt az oda nem illőtől.
- Végül nélkülözhetetlen a türelem és az elfogadás képessége, hiszen nem csak rajtunk áll, munkálkodásunkat siker koronázza-e egy-egy évben.

Természetesen gyakorlati tudnivalóknak sem maradtunk híján, megtudhattuk, mely gyógynövényeket érdemes otthon tartani, hogy legyen mihez nyúlnunk enyhébb emésztési panaszok, nátha, meghűlés, vagy épp „a nehéz női napok” idején.

Szó esett arról is, mely növények esetén kell időről-időre szünetet tartani, ha kúraszerűen alkalmazzuk őket, melyek azok, amelyeket bátran adhatunk kisgyermekeknek és melyeket kerüljünk náluk, illetve mik azok a különösen erős növények, amiket a szokottnál jóval enyhébb adagolással érdemes felhasználni.

Paracelsusra hivatkozva az előadó a megelőzés fontosságára hívta fel a figyelmet: mindannyiunkban lakik egy belső orvos, és ha gondot fordítunk a gyógynövények alkalmazására, életmódunkra, azzal támogatni tudjuk egészségünket. Ehhez is számos tanács hangzott el az élet minden területére – a helyes testtartástól, rendszeres mozgástól kezdve az étkezési szokásokon át a filozófiai gondolatokig gazdag csokor gyűlt össze, amiből válogathatunk, hogy a barátainkká tegyük szokásainkat.

Az előadás végén, arra az esetre, ha mégis megbetegednénk, megismerhettük a teakeverékek összeállításának általános elveit, a többhetes kúrák logikáját, és hogy mindez hogyan ötvözhető a kínai orvoslás öt elem tanával, hogy még eredményesebb legyen a gyógyulás.

Az esemény eredeti ajánlója itt olvasható.

Torma Réka