Ne forogj úgy, mókuskerék!

Esemény típus
Előadás
Időpont
Helyszín
Főnix Kultúrműhely, Budapest, VIII. ker., Rigó u. 6-8.

Az Új Akropolisz őszi előadássorozatának nyitányán Doba Éva tibetológus rámutatott, hogy egy ősi vallásból ihletet merítő tibeti kép-regény segítségével hogyan csökkenthetjük szétszórtságunkat, ingerültségünket, aggodalmaskodásunkat, fásultságunkat mozgalmas hétköznapjainkban.

Egy tibeti festmény volt a főtémája az „Összpontosítás és belső felébredés” címmel szeptember 14-én, a Rigó utcában megtartott előadásnak. A témaválasztás épp annyira aktuális, mint amennyire filozofikus: manapság rengetegen panaszkodnak arra, hogy olyan, mintha „éber álomban” telnének mindennapjaik. A szétszórtságtól, fásultságtól, stresszes nyugtalanságtól egyre nehezebbé válik görgetni mókuskerekünket, így elengedhetetlen, hogy megtanuljuk uralni kósza ötleteinket, cikázó gondolatainkat, sőt, talán érzéseinket is.

A buddhizmus alapelve szerint éppen akkor sajátíthatjuk el a megfelelő összpontosítás képességét, ha egy másik kerékre tereljük figyelmünket. Az ősi vallás szimbólumának, a „Tan kerekének” mind a nyolc küllője egy-egy erényt testesít meg, amelyeket gyakorolva bárki elkormányozhatja élete hajóját. Amint Doba Éva elmondta, millió örvény nehezíti utunkat, többek közt a negatív érzések, az aggodalom vagy a kétely.

Mindezek a gátak megelevenednek azon a tibeti festményen, amely – akár egy képregény – lépésről lépésre ábrázolja, hogyan juthatunk el a tompultságból és szétszórtságból a nyugodt összpontosítás állapotáig. A jelképekkel zsúfolt kép megértéséhez nyújtott gazdag elméleti összefoglalót egy üdítő gyakorlat követte: az előadó egy vízcsengőt hordott körbe a teremben, a hallgatóságnak pedig minden más neszt és gondolatot ki kellett zárnia, és csakis a hangszer hangjára kellett koncentrálnia. Bebizonyosodott, hogy nem is olyan könnyű egyetlen dologra központosítani figyelmünket. Amint megpróbálunk egy dologra állhatatosan koncentrálni, nyomban megjelennek a zavaró tényezők, a fókuszba tolakodó apró emlékek, fantazmagóriák, célok, vágyak, stresszelő dilemmák.

A gyakorlatot egy vetítés követte: a videofelvételen egy ázsiai hölgy tökéletes koncentrációval lép fel egy bámulatos egyensúlymutatvánnyal, ékes bizonyítékát adva annak, hogy aki megtisztította elméjét, legyőzte szétszórtságát és megszabadult körbe-körbetekeredő aggályaitól, fizikai síkon is képes rendet, harmóniát teremteni. Ha pedig elménk zugaiban, és lakásunk négy fala között már rendet teremtettünk… miért ne tennénk egy próbát a mókuskerekünk pörgésének irányításával is? A középpont egy helyben marad.

Bujáki Márton


Ajánlók:
Az előadás eredeti ajánlója
Hogyan lesz a fekete elefántból fehér?
Összpontosítás és belső felébredés
Video! – a tibeti festmény animált változata
Video! – az előadáson vetített felvétel