| Tájékoztató nyári szünetről | Kedves Látogatóink!
Nyáron Budapesten, ősztől pedig vidéken is változatos programokkal várjuk látogatóinkat székhelyeinken. Érdemes továbbra is figyelni a honlapunkat, Facebook-oldalunkat és egyéb megjelenéseinket, hogy értesülhessenek tevékenységeinkről.
 Jó szívvel ajánljuk továbbá: – a honlapunkon található cikkeket, idézetgyűjteményeket, – az online Erénykereket, hogy nyáron is jól indíthassuk a napunkat.
|
Enviro-Café: Levegő és szabadság |  Beszélgetés
Időpont: 2025.07.03. csütörtök 18:30 Helyszín: Margaux kávézó, Margit krt. 7.
A levegőhöz gondolkodásunk számos szimbolikus tartalmat társít, de leginkább a szabadságot. A távlatok, a csillagok, a végtelen tér, a felemelkedés, a szárnyaló szellem és lélek mind-mind a szabadsághoz kapcsolódó fogalmak. Szárnyaló szellemünk az emberiség fejlődésének is hatalmas távlatokat adott: már nemcsak képzeletben szállunk a felhők fölé, hanem a valóságban is. Sőt a technika bűvöletében már a civil űrutazások és a Mars benépesítésének lehetősége is felmerült. A Földön már könnyedén eljuthatunk bárhova, és környezetünket is kényünkre-kedvünkre alakíthatjuk. Ennek a szabadságnak azonban feltételei vannak, és hogy jól éljünk vele, meg kell ismernünk a művészet és a filozófia dimenziója alatt húzódó természettudományos tényeket is. James Lovelock légkörfizikus, a Gaia-elmélet megalkotója, amikor a Föld környezeti rendszereinek stabil egyensúlyának okát kutatta, arra jutott, hogy az élet, a növények, nemcsak használják, de maguk is alakítják a földi oxigéndús légkört: jelenlétükkel tartják stabilan az oxigén és nitrogén arányát. Azaz, ha a zöldfelületek kiterjedése egy bizonyos szint alá csökken, akkor a tüdővel lélegző élőlények létfeltételei megszűnnek. Márpedig az emberi tevékenység most épp ilyen irányba mutat, amit bizony megakaszthatja civilizációnk „szárnyaló” fejlődését... Mit tehetünk az atmoszféra egyensúlyának megőrzéséért, hogy az emberiség továbbra is otthonának tekinthesse a Földet? A szabadságunkkal fizetünk egy élhetőbb világért, vagy éppen így válunk valóban szabaddá? Csorbul-e a szabadságunk, ha önként korlátozzuk magunkat? „Más portáján sepregetni” – szabad-e kikényszeríteni a környezettudatos magatartást? Július 4-én ezekkel a témákkal várunk Benneteket a Margoux-ban. Az EnviroCafé egy speciális FiloCafé, a környezettudományok és a filozófia szerelemgyermeke. Filozófiai igénnyel tekintünk rá ember és természet sokrétű kapcsolatára, kutatjuk a környezetünkhöz fűződő viszonyunk gondolati gyökereit, és azokat a nézőpontokat, amik segítenek abban, hogy a Földet, amin élünk, otthonunknak tekintsük – és eszerint is cselekedjünk.
További programjaink országszerte: Budapest * Eger * Győr * Pécs * Székesfehérvár * Veszprém |
Életre szóló filozófia |  Filozófiai sorozat Helyszín: 7624 Pécs, Ferencesek utcája 24. Tarts velünk egy hetente folyó előadás- és beszélgetés-sorozaton, ahol az élet lényeges kérdéseit igyekszünk körüljárni a Kelet és Nyugat bölcseinek szellemi hagyatékára és a résztvevők tapasztalataira is alapozva. A sorozat témái három fő téma köré csoportosíthatók: Hogyan válhatunk erősebbé, jobbá és boldogabbá? Mi kell egy jó közösséghez? Hogyan alakítsuk a jövőt? A témákon túl olyan egyszerű gyakorlatokat is mutatunk, amelyek kapcsolódnak a megismert témákhoz és hagyományokhoz, és segítenek természetes képességeink erősítésében, mint például figyelem, összpontosítás, emlékezet, képzelet, érzelmi folyamataink uralása, akarat. Csatlakozni az első két alkalommal lehet: 1. alkalom: szeptember 25., csütörtök 18:00 2. alkalom: október 2., csütörtök 18:00 A sorozat havidíjas, az első alkalmon a részvétel díjmentes.
További részletek itt. |
| | A filozófia szellemi gyakorlatai: A hallgatás és belső csend gyakorlata  Luciano Pavarotti mesélte egyszer egy interjúban, hogy amikor a lánya jövendőbelije megkérte a szeretett nő kezét, megkérdezte gyermekétől: – Szereted? – Igen, papa – válaszolta a lány. – És tudtok egymással nagyokat beszélgetni? – Ó, igen, mindent meg tudunk osztani egymással. – A világhírű énekes bólogatott, majd így folytatta: – És hallgatni tudtok együtt? – A lány egy pillanatra elgondolkodott, majd azt felelte: – Tudunk együtt lenni csendben is. – Akkor menj hozzá.
Milyen érdekes, hogy az operaénekes, aki szinte egész életében a harmonikus hangok és szünetek váltakozásának művészi szószólója volt, olyan fontosat és mélyet kérdezett lányától, hogy párbeszéd közben egy pillanatra csend ereszkedett közéjük. Egy kis lélegzetvételnyi szünet. Pont az történt, amiről beszéltek: elérkezett a teli csend pillanata, amikor a szív mérlegre tesz, miközben az elme elmélyül.
Ez a képesség, amelyet Pavarotti is oly nagyra értékelt, és a jó kapcsolat fokmérőjeként használt, alkotói csendnek is nevezhető. Ebben a termékeny közegben születnek a felfedezések, kelnek szárnyra ihletett költemények, mélyül az önismeret vagy mocorognak odabent a megvalósításra váró, „bakancslistás” álmok.
[Tovább…] Héjja Edit |

Nálunk történt Amikor a Napistennő is velünk sétál – fénykeresés a mese és a természet segítségével | Thészeusz és a pedagógusok |  |  | Az Új Akropolisz A művészetek hete programsorozatának részeként 2025. június 12-én MeseErdő terápiával egybekötött erdőfürdő indult a Margitsziget zenélő szökőkútjától a japánkertig. A 12 résztvevő Bombolya Mónika, az Új Akropolisz önkéntesének vezetésével a természeten és Amateraszu napistennő történetén keresztül kereste önmaga csendjét és fényét.De vajon haza tudjuk-e vinni ezt a fényt – és meg tudjuk-e őrizni a rohanó hétköznapokban?[Tovább] | 2025. április 5-én az Új Akropolisz Filozófiai Iskola 30 év alattiakat tömörítő kis közössége, a Thészeusz csoport egy mítoszt feldolgozó előadást tartott a labirintust járó hős útjáról pedagógusoknak. A program a generációk közötti kommunikációs híd kiépítését és a fiatalok jelenlegi helyzetének, nehézségeinek feltérképezését célozta. Emellett a résztvevők minderre releváns, sikeresen használható megoldási módszereket is kerestek, az ifjú és az érettebb korosztály együtt.
[Tovább] |
Új Akropolisz a világban F i l o z ó f i a | Mi az élet értelme? – Trujillo (Peru)  Az Új Akropolisz trujillói központjában képzést szerveztek „Ismerd meg önmagad” címmel. A rendezvényt számos tevékenység és aktivitás egészítette ki, amelyek gyakorlati lehetőséget teremtettek arra, hogy a résztvevők minél többet megtudjanak önmagukról, valamint az életük értelméről és céljáról. | K u l t ú r a | Tanulmányi kirándulás: kiállítás az ókori Egyiptomról (Jokohama, Japán)  A jokohamai Új Akropolisz egyik diákcsoportja tanulmányi kiránduláson vett részt: együtt meglátogattak egy különleges kiállítást az ókori Egyiptomról, ahol testközelből is megtekinthették a valaha létezett egyik legimpozánsabb civilizáció műalkotásait. | Ö n k é n t e s s é g | A Föld napja 2025 (Nicosia, Ciprus)  Nicosia városában az Új Akropolisz önkéntesei A Föld napja alkalmából idén a városi környezetben tettek egy nagy sétát. A Pedieos-folyó mentén elnyúló, közel 9 km hosszú Pedieos Park csaknem az egész várost átszeli. A három települést összekötő gazdag biodiverzitású térség különleges természeti erőforrást jelent a városlakók számára. |
További híreink a nagyvilágból magyar, angol és spanyol nyelven. |