Hódítsd vissza a figyelmed!

Esemény típus
Előadás beszélgetéssel
Időpont
Helyszín
FILO-Pont Buda, Budapest, XI. Bartók Béla út 25., 1. kapucsengő

Rohanó napjaink során vajon hányszor vesszük észre, hogy elkalandozott figyelmünk és egyáltalán nem arra fókuszálunk, amit épp csinálunk? Ide-oda csapongunk, mindenféle tevékenységbe belefogunk, a legtöbb dolgot azonban nem sikerül befejeznünk, és a végén még jól el is fáradunk.

2023. november 18-án, az Új Akropolisz budai központjának önkéntesei Hódítsd vissza a figyelmed! címmel szemináriumot szerveztek az összpontosítási képesség fejlesztéséről.

A filozófia világnapja alkalmából megrendezett hét nyitányaként az előadó, Klebercz Orsolya a bevezetésben a figyelem természetét vette górcső alá: milyen például a minősége, vagy mennyire tartós a figyelmünk. Ennek kibontásához sorra vette a figyelem fajtáit, avagy fokozatait. A figyelmünk lehet önkéntelen, spontán, de akaratlagos is. Némi szünet után a hallgatóság megismerkedhetett az összpontosítás alapgyakorlataival, valamint egy buddhista tanban alkalmazott tradicionális ábrával, amely a tudat és a fókuszunk irányításának lépéseit szemlélteti.

Az est során a résztvevők különböző koncentrációs gyakorlatokat is végezhettek, és próbára tehették figyelmük mélységét. Így többek között sorra került a tratak, amelyben a figyelmet egyetlen pontra összpontosítva bárki máris tapasztalatot szerezhet arról, mennyire csapong az elméje. De végeztek légzőgyakorlatokat is, amely erősítette a testtudatot, és segített lecsendesíteni az elmét, így többek szerint utána már sokkal könnyebben ment a figyelem fenntartása.

A gyakorlatok arra ébresztették rá a jelenlévőket, hogy egyáltalán nem mindegy, hogy milyen lelkiállapotban van az ember. Ha nyugodt az elménk, sokkal könnyebben tud figyelni az éppen végzett cselekvésre, mintha a zilált és szétszórt. Mindebből az is kiderült, hogy minél többet gyakoroljuk az elme uralását figyelemgyakorlatokkal, annál inkább képesek leszünk a tudatunkat kívülről befelé irányítani, a középpontba helyezni. Így idővel, mivel nem szóródunk szét, arra is jut majd energiánk, amivel igazán foglalkozni szeretnénk.

A szeminárium harmadik részében a figyelemtréningé lett a főszerep, amikor is gyakorlatias tippeket kapott a társaság, például az okoseszközök (telefon, tablet, számítógép) tudatos használatához. Ha a különböző szociálismédia-felületeken igény szerint kikapcsoljuk az értesítéseinket, kevesebb inger fogja megzavarni a figyelmünket, így csökkenhet az a szorongató érzés, hogy valamit elmulasztottunk, valamiről lemaradunk. Vagy ha irodai munkakörnyezetben dolgozunk, a feladatainkat azzal tudjuk a leginkább optimalizálni, ha csoportosítjuk a tevékenységeinket, és igyekszünk ott is napi rutint kialakítani.

Ezeknek a látszólag egyszerű dolgoknak a rendszeres és következetes alkalmazása segíthet abban, hogy visszaszerezzük a tudatunk irányítását, ami az első és legfontosabb lépés, hogy képessé váljunk saját életünket vezetni. Ehhez meg kell tanulnunk jól figyelni. A figyelem azonban rendkívül fejleszthető, amelynek áldásos hatásait hamar megtapasztalhatjuk. Minél tudatosabbá válunk, annál önazonosabban érezhetjük magunkat a bőrünkben, mert nemcsak figyelmesen követni tudjuk életünk alakulását, hanem egyre tevékenyebb részeseivé is válhatunk.

Előadó
Szerző