2025. február 27-én este egy örökérvényű kérdéseket boncolgató és helyenként igen gyakorlatias programon vehettek részt az érdeklődők az Új Akropolisz Filozófiai Iskola Központjában. Dr. Németh István belgyógyász, a kínai orvoslás szakértője „A stressz, a térd és a hosszú élet a kínai energetika alapján” című előadásában közérhetően világított meg számos, az egészséggel kapcsolatos összefüggést.
Február utolsó csütörtökén Dr. Németh István akupunktúrás orvos praktikus szellemű nyilvános előadást tartott a kínai gyógyászat alapvetéseiről az Új Akropolisz Filozófiai Iskolában. Az előadás kezdetére a helyszín zsúfolásig megtelt, olyannyira, hogy plusz székekre volt szükség az utolsó pillanatban érkezőknek. Sokakat érdekelt, hogy milyen egyszerű módszerekkel tehetnek a saját jóllétükért, a hosszan tartó egészséges életért.
Dr. Németh István könnyed és követhető előadásából a hallgatóság többek között megtudhatta, hogy miként függ össze a kínai tanok szerint a táplálkozás, a stressz vagy inkább a stresszmentesség és az örömteli lét, valamint melyik szervhez mely érzelmek és elemek köthetők (MÁJ: fa elem, harag, düh, döntésképtelenség; SZÍV: tűz elem, öröm, nevetés; LÉP-HASNYÁLMIRIGY: föld elem, aggodalom, töprengés, szeretethiány; TÜDŐ: fém elem, szomorúság, bánat, sértődöttség; VESE: víz elem, félelem, rémület).
Fény derült arra is, hogy a szív – amely a hagyományos kínai orvoslás szerint nem csupán vért pumpál, hanem a tudat, a lélek és az érzelmek „császára” – érzékenyebb és meghatározóbb „kormányzó”, mint az agy. Ahogy a nyugati és a keleti orvoslásban és filozófiában egyaránt jártas orvos elmondta, a szív az egész testünk ura, amely összehangolja szerveink működését, és otthont ad a szellemnek – ezért is nevezik költőien az „öröm miniszterének”. Amikor a szívünk egyensúlyban van, és békésen uralkodik, testünk és lelkünk is összhangba kerül, így mi is boldogabbak és kiegyensúlyozottabbak lehetünk.
Felfrissülésképpen a szavakat tettek váltották fel: a szakember olyan energetizáló mozdulatsorokat mutatott be, amelyeknek napi néhány perces gyakorlásával bárki sokat tehet a teste rugalmasságának, és így fiatalságának megőrzéséért.
Az est végére a résztvevők nemcsak hasznos gyakorlati módszerekkel, hanem új nézőpontokkal is gazdagodhattak: testükre ezután nem csupán fizikai szerkezetként, hanem élő, érző és energiával teli, bölcsen működő birodalomként tekinthetnek. A hagyományos kínai orvoslás dinamikus, ma is aktuális szemlélete révén talán egy lépéssel közelebb kerülhettek a hosszabb, és ami még fontosabb: a harmonikusabb és örömtelibb élethez.
Képek: Rédei Eszter