Szerző

Nincs két azonos ember, a természet nem tűri az efféle ismétlődést. Hasonlóságok viszont vannak. Az asztrológia – legyen szó a kínairól vagy a nyugatiról – 12 embertípust ismer. A buddhizmus a bölcsesség 5 energiájáról beszél és az azokhoz tartozó emberfélékről, az enneagram rendszere 9 csoportba sorol bennünket, a keleti bölcselet pedig 7 sugárról vagy színről mesél és 7 fajta emberről. Gondolhatunk a pszichológiai irányzatokra is, amelyek 3 alaptípust vélnek felfedezni, vagy azokra a megfigyelésekre, amelyek szerint 5-féleképpen fejezzük ki szeretetünket, és még sorolhatnánk.
Természetesen mindenki kíváncsi, melyik típusba tartozik, mert az ismeretre és az önismeretre irányuló igény bele van kódolva emberi természetünkbe. Amellett azonban, hogy segítik az egyént, ezek a rendszerek a teljességre is tanítanak. Felnyitják a szemünket arra, hogy mások máshonnan láthatják ugyanazt, máshogyan érezhetnek és más a működésük, de attól még ugyanúgy az embertársaink, akikkel együtt élünk nap mint nap, összességében mind egyazon emberiség tagjai vagyunk. Aki képes tágabb perspektívából szemlélődni, megértőbbé és érzékenyebbé válik mások iránt. Az egység és a belőle fakadó célok fontosabbak lesznek adott helyzetben a személyes céloknál is, ami a közösségeket megerősítő önzetlen tettekre sarkallja az egyént.
Ettől szilárdabbá is válik, könnyebben őrzi meg egyensúlyát az élet megpróbáltatásaival szemben. Mintha erejét valami nagyobb, közös forrásból merítené, mert nem a saját „színére” fókuszál, nem csak azt veszi figyelembe, ahogyan ő éli meg az eseményeket és az őt érintő dolgokat. Ilyen embert hozhat felszínre bennünk a filozófia. Arra tanít, hogy a másságot gazdagságunk alapjának tekintsük, a kiegészülés lehetőségének. Megtanít mások szemével látni, mások szívével érezni és erőnket összeadva cselekedni. Ahol az egyik ember elakad, a másik belép és folytatja, így összefogva jobb minőséget érünk el. A hét sugár a spektrum hét színe, együttesen alkotják a fényt.

Van-e kiút? Hogyan tovább, hogyan őrizzük meg emberségünket? A filozófia ilyen és ehhez hasonló kérdéseket vet fel, és a valódi értékek felé igyekszik irányítani a tekinteteket. Mint a bölcsesség keresése, a teljességre törekszik, nem zárkózik el az emberi tudás semelyik területétől sem. Összehangolja a tudományos ismereteket az együttélés szabályaival, összefogja a misztika és a művészetek érzéseket emelő és nemesítő törekvéseit. Egy sokszínű mandaláról álmodik, amelyben az emberiség egymást támogatva élhetne.
Mint filozófiai iskola szerte a világon már közel 60 éve, Magyarországon pedig 30 éve gyakoroljuk életmódként a filozófiát. És álmodunk a fényről, amelyet az emberiség együttesen gyújthatna meg.
Ez a cikk ingyenes kulturális hírlevelünk 2016. szeptemberi számában jelent meg. Ha nem szeretnél lemaradni a legújabb írásokról, a főoldalon iratkozhatsz fel.
photo credit: Dr. Wendy Longo via Flickr
photo credit: Dr. Wendy Longo via Flickr
Cimkék