Deák Szilvia

Filozófiai konferencia

Időpont
2024.02.17. 10:00

A magyarországi Új Akropolisz Filozófiai Iskola 2024. február 17-én egész napos, országos filozófiai konferenciát tartott a Szimbólumokról. A rendezvény apropóját az Új Akropolisz nemzetközi szervezet éves skolasztikus témakiírása adta, amellyel az iskola minden tagországában támogatja a filozófiai kutatást, a különböző kultúrák jelképeinek összehasonlító tanulmányozását. 

Délelőtt 14 előadó foglalta össze 7-7 percben a kutatása főbb pontjait, délután pedig két körben választhatott a hét városból érkezett több mint 100 fős hallgatóság, hogy melyik témában szeretne műhelymunkában más érdeklődőkkel együtt alaposabban elmélyedni: kérdéseket feltenni és megfogalmazni meglátásait.

Filozófia egy életen át

Elhunyt Delia Steinberg Guzmán

Szinte elkerülhetetlen, hogy veszteségérzés kerít hatalmába, amikor elveszítünk egy szeretett embert. Ha a kapcsolat erős és mély volt, az érzés mit sem csökken attól, hogy az illető idős korában, természetes halállal távozott az élők sorából. Ez független attól is, hogy egyébként hogyan viszonyulunk a halálhoz. Mindennek a végét látjuk-e benne vagy csupán egy kapu átlépését, amely egy másik létsíkra nyílik. A nagy gondolkodók közül többeket megemlíthetünk, akiket foglalkoztatott az elmúlás kérdése, és akik a halált az élet szerves részének tartották.

A belső munka

Előfordul, hogy megcsodáljuk valakinek az ügyességét, bármiről is legyen szó, vagy akár meg is irigyeljük. Ilyenkor érdemes elgondolkodni azon, az illető mennyi időt, energiát szánhatott arra, hogy szert tegyen irigylésre méltó képességére. Majd fontoljuk meg, vajon mi is rászánnánk-e annyi időt, és ha valóban annyira érdekel, tegyük is meg. Valószínűleg el tudjuk érni ugyanazt az eredményt, sőt akár többre is vihetjük. Könnyen, kívülről kapott ajándékként nem érkezik az, ami igazán értékes.

Utazás előtt, utazás közben…

Utazás előtt összecsomagolunk. Azt, annyi napra és annyit pakolunk be, amennyi szükséges. Lehet, hogy több tárgyat, ruhát vennénk fel vagy választanánk egy-egy alkalomra, ha minden kéznél lenne – ahogy általában –, de ilyenkor megelégszünk azzal, amit előre bekészítünk, és nincs is ezzel bajunk. Elvégre nem az a célunk az utazással. Valamit elintézni, megtapasztalni, világot látni indulunk útnak, és az fontosabb, mint a holmik, amiket azért viszünk magunkkal, hogy megkönnyítsék utazásunkat.

Belül történik, ami játszódik?

Ki ne hallott volna még a Trónok harcáról? Bevallom, hogy azon kevesek közé tartoztam… egészen mostanáig. Éppen az Adria partján fekvő kis településen jártunk, amikor útitársaim felhívták a figyelmemet arra, hogy itt forgatták a film egyes jeleneteit. Majd Dubrovnik gyönyörű városában lépten-nyomon találkoztunk a fantasy plakátjaival, megvásárolható csecsebecsékkel, miegymással.

ELHALASZTVA!!! Hova vezet az önismeret (hiánya)? - Alkibiadésztől Oidipuszon át Apollónig

Élőben és online - előadás, beszélgetés, színjáték egy estében
Kezdete
2020.11.16. 18:30
Helyszín
Főnix Kultúrműhely, Budapest, VIII. Rigó u. 6–8.

Mit kell tudnunk magunkról ahhoz, hogy elmondhassuk: ismerjük magunkat? Platón és Szophoklész szerint többet annál, mint hogy mit kedvelünk, s mit nem, vagy hogy milyen szokásaink vannak. Az önismerethez tudnunk kell, honnan jövünk és merre tartunk. Tudnunk kell helyesen válaszolni a Szfinx kérdésére.

November 16-án Budapesten

 

Hova vezet az önismeret (hiánya)?

Előadás és online beszélgetés
Kezdete
2021.04.17. 17:00
Helyszín
Virtuális videókonferencia

Az ember, aki nem tudja kicsoda, honnan jött és merre tart, bajba sodorhatja magát döntéseivel, az élethelyzetekre adott reakcióival. Ez történt Szophoklész Oidipuszával és Alkibiadésszel is, a híres-hírhedt görög hadvezérrel. Ez megtörténhet bármelyik kor emberével és velünk is, ha nem tudjuk kik, mik vagyunk emberként általában.

Április 17-én

 

Mi függ tőlünk és mi nem?

válságkezelés sztoikus módra

A sztoikus filozófia egyik fontos felhívása mindenkinek, aki boldogan akar élni és meg akarja őrizni lelki nyugalmát: vizsgáld meg, mi függ tőled és mi nem. Ami tőled függ, abban legyél határozott és következetes, ami nem, azzal ne is foglalkozz. Így békésebb lesz életed folyása.

Ani írnok papirusza

Ízelítők a következő hét programjaiból, az első tárlatvezetés, Szenet játék
Kezdete
2019.11.17. 10:00
Helyszín
Főnix Kultúrműhely, Budapest, VIII. Rigó u. 6–8.

Az egyiptomi civilizáció nem a halálra készítette fel az embereket, hanem arra az életre, amely az örök, a maradandó értékek megragadására és megőrzésére épült. Ezért a lélek sorsa foglalkoztatta őket az életben és a halálban egyaránt.

November 17-én 10 órától Budapesten

Az egyiptomi istenek

Sokatmondó szimbólumok, egy nép emberről és világról szóló tudásának őrzői
Kezdete
2019.11.18. 18:30
Helyszín
Főnix Kultúrműhely, Budapest, VIII. Rigó u. 6–8.

Mikor voltak jelen az istenek a hétköznapi ember életében? Mindig. Gyakorlatilag a természet bármelyik megnyilvánulása sugallhatta a láthatatlan jelenlétét. Felismerték egyik-másik jellegzetességüket és azt tisztelték, mint isteni erőt.  

November 18-án 18.30-tól Budapesten